Jak oddać ważny głos w wyborach do Sejmu i Senatu?

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Wybory do Sejmu i Senatu już w tę niedzielę 15 października, żeby oddać głos będzie potrzebny dowód osobisty i długopis. Przedstawiciele każdej strony sceny politycznej zgodnie mówią, że to najważniejsze wybory po 89’ roku. Mobilizację widać także wśród obywateli. We Wrocławiu już padł rekord dopisywania się do rejestru wyborców. Na co musimy zwrócić uwagę przy urnach, żeby nasz głos był ważny?

– We Wrocławiu, i to sprawdzałem przed chwilą, już 60 tysięcy osób dopisało się do spisu wyborców. Ponad 7 tysięcy osób  pobrało zaświadczenia o głosowaniu poza swoim obwodem. To wszystko zwiastuje rekordową we Wrocławiu frekwencję. A przypomnę państwu, że cztery lata temu 19 tysięcy osób dopisało się do spisu wyborców – mówi Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia. 

Przychodząc do lokalu wyborczego każdy będzie mógł odebrać karty do głosowania – do Sejmu i Senatu i osobno do udziału w referendum. Karty nie będą ze sobą spięte. Oddając ważny głos w wyborach do Sejmu i Senatu możemy postawić po jednym znaczku X przy wybranym przez nas kandydacie. Na kartach do Sejmu, kandydatów będzie znacznie więcej. Mimo to możemy wybrać tylko jednego kandydata. Tak samo w przypadku Senatu. Co oznacza, że dostaniemy dwie karty i wybieramy jednego kandydata z każdej karty, stawiając znaczek X. 

– Równocześnie z wyborami, jak wiemy, odbywa się referendum i otrzymamy kartę do głosowania referendalną z tymi pytaniami. Ale uwaga – nie jest tak, że te karty będą spięte i każdy ma prawo odmówić zarówno udziału w wyborach, jak i w referendum – mówi Krzysztof Bryłka, adwokat, Koalicja Obywatelska.

Jeśli ktoś nie chce odpowiadać na pytania referendalne musi to zaznaczyć członkowi komisji wyborczej zanim ten da karty do głosowania. Członek komisji musi to odnotować w odpowiednim miejscu.

– Pamiętajcie państwo o zabraniu dowodu osobistego. To jest bardzo istotne, bowiem bez tego nie otrzymamy karty wyborczej. Jeżeli nie mamy dowodu osobistego, choćby utracił ważność, można posłużyć się innym dowodem tożsamości, w szczególności paszportem. Aplikacja mObywatel również uprawnia nas do pobrania karty do głosowania. Jednakże, proszę państwa, z ostrożności braku dostępu ewentualnie do internetu lub wątpliwości w obwodowej komisji wyborczej ja bym jednak doradzał mieć ze sobą ten dowód bądź paszport dla potwierdzenia tożsamości – mówi Krzysztof Bryłka, adwokat, Koalicja Obywatelska.

Zobacz również

Ćwiczenie umysłu przy użyciu różnego typu kreatywnych zadań powoduje, że mózg później się starzeje, a dzięki temu dłużej można zachować młodość. Klub seniora zawsze młodzi, na psim polu w starej piekarni miał zajęcia z treningu umysłu, ale tutaj odbywają się także ćwiczenia z ceramiki. zajęcia plastyczne, a także z haftu krzyżykowego.

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy