Jak pomóc wrocławskiemu hospicjum?

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Dla jednych to zwykłe śmieci, dla innych realna pomoc. Od lat jesteśmy zaangażowani w zbiórkę plastikowych nakrętek. Pieniądze pochodzące z ich zbiórki bardzo często przekazywane były na zakup sprzętu rehabilitacyjnego czy pomoc dzieciom z hospicjum. Od 1 lipca  w życie weszły nowe unijne przepisy, zobowiązujące producentów do fabrycznego przytwierdzania nakrętek do opakowań. Co to oznacza? Prawdopodobnie organizacja tego typu zbiórek na cele charytatywne, nie będzie możliwa. 

Stowarzyszenie Medyczne Hospicjum Wrocławskie dla Dzieci Dolnego Śląska „Formuła Dobra” zapewnia opiekę i wsparcie dla ciężko chorych dzieci oraz ich rodzin. Obecnie pod opieką stowarzyszenie przebywa ponad 160 podopiecznych z Dolnego Śląska. To miejsce, które docenia każdą pomoc, również tą pochodzącą ze zbiórek nakrętek. 

Dzięki nim mogliśmy uzyskać fundusze, w dużej mierze, dzięki którym funkcjonujemy — mówi Monika  Zambrzycka psycholog, Hospicjum dla Dzieci Dolnego Śląska „Formuła Dobra”.

Osobiście akcję nakrętkową  lubię, bo oprócz tego, że pozwalała nam, zebrać troszkę pieniędzy była sposobem  na docieranie z informacją, że taka instytucja jest, że gdzieś tu w regionie  ktoś się zajmuje chorymi osobami i przy okazji zbiera nakrętki — mówi dr n. med. Krzysztof Szmyd, kierownik hospicjum, specjalista pediatrii i medycyny paliatywnej.

Kilogram nakrętek plastikowych w skupie kosztuje od 40 groszy do ok. 1 zł, w zależności od miejsca skupu. Aby można było za to kupić sprzęt rehabilitacyjny czy wózek inwalidzki, trzeba ich było zebrać kilkanaście lub kilkadziesiąt ton. Mimo to, chętnych do włączenia się w zbiórkę  nigdy nie brakowało.   

Bilans jest dodatni. Ewidentnie, ale nie tylko liczony w pieniądzach — mówi dr n. med. Krzysztof Szmyd, kierownik hospicjum, specjalista pediatrii i medycyny paliatywnej.

– Zdarzają się osoby, które  na przykład przychodzą do nas i proszą o puszki, żeby zebrać datki w momencie, kiedy biorą ślub — mówi Monika Zambrzycka psycholog, Hospicjum dla Dzieci Dolnego Śląska „Formuła Dobra”.

Razem ze zbiórką nakrętek, powoli z przestrzeni publicznej znikają również pojemniki, do których były one wrzucane. Koniec akcji nakrętkowej, w którą od lat angażowało się społeczeństwo, może  oznaczać, że wiele organizacji charytatywnych już niebawem może mieć problemy finansowe.

Należy jednak pamiętać, że choć kończy się jedna forma pomocy, nadal można wesprzeć wiele organizacji charytatywnych  m.in.  przez udział w akcjach charytatywnych, przekazanie 1,5% podatku lub zostając wolontariuszem.”

– Każda życzliwa osoba, która chce pomóc, która chce zrobić coś dla rodzin, które takiej pomocy realnie potrzebują, jest mile widziana — mówi dr n. med. Krzysztof Szmyd, kierownik hospicjum, specjalista pediatrii i medycyny paliatywnej.

Zobacz również

W najnowszym rankingu „Perspektywy” większość dolnośląskich szkół zaliczyła spadek. Przykładowo, wrocławskiej „Trójce” udało się zostać w najlepszej dziesiątce w kraju, ale „zleciała” z szóstej na ósmą pozycję. Jest jednak Akademickie Liceum Ogólnokształcące Politechniki Wrocławskiej, które jako jedno z nielicznych awansowało z 18. na 11. miejsce.

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy