Jak przebiega remont „Fredrusia”?

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Pamiętacie Państwo „Fredrusia"? Symbol Wrocławia, autobus turystyczny, który przewoził mieszkańców. Teraz ten autobus doczekał się remontu. Zakończył się drugi etap. Można już nawet posłuchać silnika!

„Fredruś" to wrocławska legenda, wizytówka miasta. Teraz, dzięki ambicji, wielu osób po 11 latach zostanie wyremontowany. Jedno jest pewne – będzie cieszył oko!

– Autobus był unieruchomiony 11 lat, ponad dekadę. Jest to wizytówka miasta, więc stwierdziliśmy, że trzeba go odnowić. Usterka, która go wyeliminowała z ruchu, była niewielka. Szybko ją naprawiliśmy – mówi Michał Maliczkiewicz, Wydział Partycypacji Społecznej UM Wrocławia

Bo po 6 miesiącach. „Fredruś" został całkowicie rozebrany. Wykonano remont całego podwozia. Prace były żmudne, gdyż niektóre części rozsypywały się w rękach. 

– Na przykład pompa wodna, która chłodzi silnik i to może być ta przyczyna, która unieruchomiła pojazd w 2009 roku. Remont silnika też nie był prosty, bo niektóre części sprowadzaliśmy z Czech, a nawet z Rumunii – podkreśla Krzysztof Kołodziejczyk, Klub Sympatyków Transportu Miejskiego. 

Ale wszystko się udało i zakończyły się dwa etapy prac. Teraz czas na remont nadwozia, które ma zostać odrestaurowane. 

– Dążymy do tego, żeby wyglądał tak jak w latach 80-tych. Tutaj mamy listwy nieoryginalne, ale udało nam się namierzyć w Czechach takie jakie powinny być – dodaje Krzysztof Kołodziejczyk, Klub Sympatyków Transportu Miejskiego

Także wnętrze autobusu zostanie odnowione i ma zachować oryginalne kolory. „Fredruś" po remoncie ma stać się po raz kolejny wizytówką Wrocławia.

– Znów będzie jeździł ulicami i cieszył wrocławian i turystów i stanie na wrocławskim rynku – dodaje Michał Maliczkiewicz, Wydział Partycypacji Społecznej UM Wrocławia. 

Miasto wierzy, że remont „Fredrusia" zakończy się jeszcze w tym roku.