Jak przetrwać sesję?

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Styczeń i luty to dla studentów czas wytężonej pracy. Sesja egzaminacyjna spędza sen z powieka to wyjątkowo ważny element ich odpoczynku. Zakuj, zdaj, zapomnij? Nie tym razem!

– Jeśli mamy dużo czasu, to staram się rozłożyć naukę na taka liczbę dni, jaką potrzebuję. Długo siedzimy nad książkami, ale jeśli mamy wolne, to najlepiej ten czas dobrze rozplanować. Ja staram się przede wszystkim wyspać i nawodnić – zdradza Bartosz Stanik, student medycyny.

Kiedy przychodzi ten trudny moment sesji, to wtedy od rana do wieczora pije kawy – trzy dziennie i po prostu jest ciężka nauka – dodaje Mikołaj Łonocha, studenta medycyny. 

Wiedzy do przyswojenia jest na pewno bardzo dużo i tym kluczem do sukcesu, czyli zdania egzaminów jest systematyczna praca. Codziennie godzinę przed sen warto się pouczyć, a nie zostawiać wszystkiego na ostatnia chwilę. Wtedy ta wiedza nie jest przyswajana, nie zapisuje się w pamięci trwałej – mówi lek. Maciej Bladowski, lekarz rezydent, który na co dzień współpracuje ze studentami. 

Zmorą wielu studentów w trudnym czasie wzmożonej nauki są napoje energetyczne. Ich negatywny wpływ na organizm jest niepodważalny. 

Nadmierne spożycie napojów słodkich. Są badania z 2010 roku, które wykazują, że nadmierne picie napojów energetycznych prowadzi do cukrzycy typu drugiego. Można wypić jeden dziennie, ale nie więcej. W czasie sesji także o to zadbajmy – podsumowuje Bladowski

Studenci przede wszystkim powinni zadbać o przerwy w nauce. Wykorzystanie tego czasu na aktywność fizyczną jeszcze lepiej wpłynie na przyswajanie wiedzy. Jak przyznają sami studenci, chwila oderwania od nauki jest bezcenna. Mimo że systematyczna praca jest najtrudniejsza, daje najlepsze efekty. Coś, o czym nie należy zapominać w tym czasie to dbanie o siebie, niezależnie od liczby książek do przeczytania.