Jak przygotować się do bezpiecznych wakacji?

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Wakacje i dobra pogoda często wiążą się z wypoczynkiem nad wodą. Żeby nie skończył się on jednak tragicznie, trzeba pamiętać o zasadach bezpieczeństwa. Do utonięć dochodzi najczęściej, kiedy ktoś kąpie się na terenie niestrzeżonym, a o uratowaniu ludzkiego życia często decydują sekundy, dlatego nad wodą szczególnie trzeba pamiętać o zasadach bezpieczeństwa, odpoczywać w sposób rozsądny i odpowiedzialny.

Najważniejszą zasadą bezpieczeństwa jest kąpanie się tylko w miejscach do tego przeznaczonych, gdzie na plaży znajduje się ratownik, który w razie jakiegokolwiek zagrożenia będzie w stanie nam pomóc. To właśnie pływanie na terenie niezabezpieczonym jest jedną z najczęstszych przyczyn utonięć, dlatego ważne jest, żeby wykonywać polecenia ratowników.

Jeśli już wypoczywamy nad wodą, pamiętajmy też, o odpowiedzialności, która na nas ciąży. Najczęściej wypoczywamy z członkami rodziny, małymi dziećmi. Pilnujmy ich, możemy stracić je na chwilę z oczu i może to się zakończyć tragedią. Wypoczynek owszem, ale też odpowiedzialność. Pamiętajmy też, że jeżeli ta utrata odpowiedzialności naraziłaby nasze dziecko na utratę życia i zdrowia, możemy ponieść odpowiedzialność karną np. z art. 160 kk., więc bezpieczeństwo nasze, ale też osób, które pozostały pod naszą opieką – mówi sierż. szt. Krzysztof Marcjan, Komenda Miejska Policji we Wrocławiu.

Podczas wypoczynku nad wodą i w trakcie długiego przybywania na słońcu, trzeba pamiętać o odpowiednim nawodnieniu i kremach ochronnych.

Przede wszystkim bez alkoholu, trzeba pamiętać o nawadnianiu się i ostrożnym przebywaniu na słońcu. Kremy z filtrem, tego rodzaju środki do ochrony przed słońcem oraz kamizelki ratunkowe, żeby wyporność była odpowiednia.
Skupienie i rozwaga, zwracanie uwagi na dzieci, pompowane kółeczka na pewno pomogą, ale bez rozwagi nie poradzimy na nic.

Rozsądek nad wodą jest bardzo ważny. Żeby wakacje były udane i przede wszystkim bezpieczne, warto o to zadbać już na samym początku, a więc jeszcze przed wyjazdem. Policja przestrzega przed oszustwami i zachęca do sprawdzania osób, które oferują tani nocleg.

Zdarzają się oszuści, którzy oferują w internecie bardzo ciekawe miejsca, pokoje dobrej jakości w bardzo niskiej, okazyjnej cenie. Niestety tak żerują oszuści na uczciwych osobach. Wynajmując dany pokój powinniśmy zorientować się, czy dane miejsce faktycznie istnieje, aby nie dać się oszukać i nie stracić nawet kilku tysięcy złotych – dodaje sierż. szt. Krzysztof Marcjan, Komenda Miejska Policji we Wrocławiu.

Jadąc na upragniony urlop, warto zadbać o sprawny samochód. Przed długą trasą powinno się sprawdzić ciśnienie w oponach oraz poziom płynów.

Powinniśmy przede wszystkim być wypoczęci, wyspani. Jadąc w trasę, planujmy odpowiednie odpoczynki, nawet jeżeli mamy klimatyzację, lepiej raz na 2 godziny zatrzymać się, odpocząć, napić się zimnego napoju i dopiero ruszyć w dalszą trasę – podkreśla sierż. szt. Krzysztof Marcjan, Komenda Miejska Policji we Wrocławiu.

Policja podkreśla również, żeby zachować trzeźwość przed drogą powrotną i pod żadnym pozorem nie wchodzić do wody po alkoholu.

Zobacz również

Jest często zakorkowana, a nawet zablokowana. Powody? Zbyt duże natężenie ruchu, częste roboty drogowe, niemal codzienne wypadki, zaledwie dwa pasy ruchu i brak pasa awaryjnego. Wszystko to sprawia, że autostrada A4 jest jedną z najbardziej niebezpiecznych tras w naszym kraju. Od lat powtarza się temat rozbudowy trasy, zwłaszcza na odcinku Wrocław – Krzyżowa. Czy w końcu uda się zrealizować te plan?

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy