Jak radzą sobie wrocławscy muzycy?

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Jesteśmy we wrocławskiej Literatce, gdzie zawsze można było spotkać muzyków z naszego miasta. Teraz, z powodu koronawirusa, sytuacja tych osób jest trudna, jednak nie tracą oni pogody ducha, a my zostaliśmy zaproszeni na próbę.

Sytuacja muzyków w całej Polsce z powodu pandemii koronawirusa jest bardzo trudna. Nie mogą grać i koncertować.

– Jesteśmy zamrożeni, frozen, lód. W związku z tym siedzimy w domu, ale staram się cały czas coś działać, komponować, aranżować – mówi Janusz Cedro, wrocławski muzyk.

Muzycy zostali pozbawieni środków do życia. Jedną z takich osób jest Malwina Kulisiewicz, wokalista zespołu Scena pod Regałem, która nie ma stałego zatrudnienia i żyje z koncertów.

Koronawirus zabrał mi pracę i pewnie wielu moim kolegom również. Nie gramy koncertów, teatry są pozamykane. Jest bardzo ciężko – podkreśla, Malwina Kulisiewicz, wrocławska skrzypaczka i wokalistka.

Scena pod Regałem stara się mimo wszystko nie załamywać i działać w sieci. Powstaje nowy projekt muzyczny do którego każdy może dołożyć swoją cegiełkę.

– Grupa jest dość liczna prawie 50 osób z Polski i z zagranicy. Postanowiliśmy, że utworzymy około dwa, trzy projekty muzyczne miedzy innymi: śladami mistrzów słowa, czyli recital piosenki literackiej oraz koncerty naszych gości między innymi Janusza Cedro – mówi Michał Hadasik, dyrektor artystyczny wrocławskiej Sceny pod Regałem.

Scena pod Regałem jest grupą nieformalną. Nie ma żadnej mocy prawnej. Ogranicza to zespołowi pole do pozyskiwania funduszy ministerialnych. Muzycy podkreślają, że muzykom należą się pieniądze, jednak rząd zapomniał o artystach drugoplanowych.

– Dotacje powinny być kierowane do artystów, którzy tworzą, bo jeżeli słyszę, że Bayer Full lub Golec Orkiestra, którzy grają w czasach festynowych dostają pieniądze, jak oni mogą mówić o stratach i braku pieniędzy – dodaje Janusz Cedro, wrocławski muzyk.

Wrocławski saksofonista i kompozytor – Tomasz Wendt, mimo pandemii i kryzysu branży muzycznej, nie traci pogody ducha.

– Koncerty online są bardzo dobrą protezą, jakąś taką koniecznością, gdyż ludzie pragną tej muzyki i mocno wierzę w to, że jak już ta pandemia się skończy, to tych wydarzeń będzie aż za dużo – mówi Tomasz Wendt, saksofonista i kompozytor.

Scena pod Regałem planuje ruszyć ze swoim nowym projektem muzycznym i koncertami online w grudniu, więcej informacji można znaleźć na Facebooku tej ekipy.

Zobacz również

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy