Jak segregować? Ekosystem zaprasza na warsztaty

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Coraz więcej Polaków segreguje śmieci regularnie, co potwierdzają badania Ministerstwa Klimatu i Środowiska przeprowadzone w październiku zeszłego roku. Wciąż jednak są osoby, które tego nie robią. Przyczyn może być kilka, ale najprostsza to po prostu niewiedza. Wrocławski Ekosystem w tej kwestii wychodzi mieszkańcom naprzeciw i proponuje warsztaty ekologiczne.

26 marca mamy przyjemność razem z klubem Anima prowadzić warsztaty online. Wiemy jak jest, więc idziemy w kierunku warsztatów internetowych. Będziemy opowiadać dorosłym jak się segreguje, dlaczego tak, a nie inaczej, dlaczego ta segregacja jest taka ważna. Odpowiemy także na pytania, które się pojawią – mówi Dorota Witkowska z wrocławskiego Ekosystemu.

Ekosystem chce w ten sposób pomóc mieszkańcom i uświadomić im, że segregowanie zaczyna się dużo wcześniej – już nawet na etapie zakupów. Na warsztatach poruszone zostaną tematy PSZOKA i SZOPA, czyli tego, jakie możliwości daje Wrocław jeśli chodzi o utylizację śmieci. 

Stosunkowy nowy sposób pozbywania się drobnych odpadów problemowych. Nie wszyscy wiedzą o Szopach albo wiedzą, a nie doczytali i nie wiedzą gdzie lub po co, dlatego proszą o informację. Będzie też temat Pszoków czyli miejsc, gdzie można oddać duże odpady – dodaje Dorota Witkowska z wrocławskiego Ekosystemu.

Ekosystem zaznacza także, że jest otwarty na współpracę na przykład z Centrami Aktywności Lokalnej lub radami osiedli. 

Spotykamy się przede wszystkim z chęcią rozmowy na ten temat. To już jest bardzo ważne, bo jak jest dialog to jest też wymiana informacji. My się dowiadujemy od mieszkańca, gdzie on widzi problemy i co jest dla niego niezrozumiałe albo co wymaga wyjaśnienia. On od nas dowiaduje się, że to, co się wydaje skomplikowane, jest jednak bardzo proste i ma w zasadzie sens – zaznacza Dorota Witkowska z wrocławskiego Ekosystemu.

Wydaje się, że najtrudniej jest zacząć… ale czy na pewno?

Jeśli ktoś by nagle odkrył, że jest coś takiego jak segregacja to ja bym powiedziała, żeby popatrzeć na pojemniki i sobie według tych pojemników określić zasady w kuchni i w domu. Im dłużej i bardziej dokładnie będziemy segregować, tym bardziej będą się budzić kolejne pytania – podsumowuje Dorota Witkowska z wrocławskiego Ekosystemu.

Powtarzaliśmy to wiele razy, ale ten kolejny nie zaszkodzi. Plastik wrzucamy do pojemników żółtych, szkło do zielonych, papier to kolor niebieski, a do czarnych pojemników trafiają odpady zmieszane.

Zobacz również

Zamek Piastowski w Jaworze jest miejscem, które przez sporą część swojej historii pełniło funkcję więzienia, zarówno nazistowskiego, jak i komunistycznego. Jednak pod koniec lat 80. artystyczne środowiska zaczęły wykorzystywać jego przestrzeń do twórczości artystycznej. Obecnie jest to miejsce alternatywnej sztuki i muzyki.

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy