Jak spędzić święta w sposób ekologiczny?

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Święta, święta, a po świętach nadmiar jedzenia, którego nie zjedliśmy, opakowania po prezentach, czy też choinka, z którą nie wiadomo, co dalej zrobić. Podpowiadamy, jak spędzić święta i okres poświąteczny w sposób ekologiczny.

Boże Narodzenie to okres rodzinnych spotkań, pysznej kuchni i długo wyczekiwanych prezentów. Jest to czas radości, ale także i refleksji. Warto więc zastanowić się, jak święta wpływają na naszą planetę. Oto parę rad na to, w jaki sposób spędzić święta w sposób bardziej ekologiczny.

Zastanowić się nad koniecznością kupowania rzeczy, to po pierwsze. Segregować odpady, wykorzystywać ponownie te opakowania, które już mamy, często już mamy te same torby, dobrze by było, żeby tak długo, jak te torby prezentowe są w dobrym stanie, żeby one cały czas gdzieś tam kursowały między znajomymi i bliskimi nam osobami niż co roku kupować nowe. Oczywiście możemy też wykorzystać to, co już mamy w domu, jakieś gazety, plakaty do zapakowania prezentów, może dzięki temu będą to bardziej takie autorskie prezenty, jeśli np. ktoś lubi daną muzykę, to zapakujemy tej osobie prezent w plakat z jego ulubionym wykonawcą, jeśli taki mamy, to też będzie fajnie rozwiązanie. Możemy też pójść oczywiście w naturę, czyli ozdoby robić samemu, robić ozdoby z tego, co znajdziemy podczas spacerów w lesie. Mówimy tu o szyszkach, ale również o różnego rodzaju gałązkach, ale oczywiście bez konieczności niszczenia drzew, do tego absolutnie nie zachęcamy. No i przede wszystkim też pamiętać o segregacji. Jeśli mamy światełka różnego rodzaju, jeśli lubimy świeczki, to pamiętajmy, że to są odpady szczególne, szklane opakowania po świeczkach zapachowych wrzucamy to pojemników zmieszanych, to nie jest szkło, które wrzucamy do pojemnika w kolorze zielonym, bo do pojemnika w kolorze zielonym wrzucamy tylko opakowania spożywcze i kosmetyczne. Pamiętajmy też o segregacji baterii. Jeśli mamy elektroodpady, np. światełka, to nie jest odpad, który wrzucamy do pojemników przy nieruchomościach. Powinniśmy takie odpady przywieźć do PSZOK-a, oddać do SZOP-a, albo do sklepów wielkopowierzchniowych, gdzie przy wejściu często stoją pojemniki. na takie odpady – mówi Dorota Witkowska, rzeczniczka prasowa, Ekosystem Wrocław.

Wiele osób nie wie co zrobić po świętach z choinką, bez względu na to, czy sztuczna czy żywa. Ją również powinniśmy w odpowiedni sposób potraktować.

Choinkę żywą, jeśli nie możemy jej nigdzie wsadzić, bo kupiliśmy ciętą, albo widzimy, że jej stan jest taki, że jej nie posadzimy, ani nie mamy też takiej ochoty, należy ją pozbawić wszelkich ozdób, wyjąć z doniczki i samo drzewko postawić przy pojemniku na bioodpady, na dzień przed lub w dniu odbioru bioodpadów. My takie choinki będziemy odbierać właśnie w dniu odbioru odpadów i ona tam powinna się znaleźć. Jeśli mówimy o choince sztucznej to jeśli ona jest w złym stanie, wówczas taką choinkę powinniśmy wrzucić do odpadów zmieszanych jeśli jest mała, a jeśli jest duża, to należy ją przywieźć na PSZOK, wówczas my tymi drzewkami się też zajmiemy – dodaje Dorota Witkowska.

Eksperci alarmują, że Boże Narodzenie to najmniej ekologiczna pora roku. Wpływ na to ma zwiększona emisja CO2 i zwielokrotniona ilość wyrzucanych przez nas śmieci. Tym bardziej warto wprowadzać zmiany w tym, w jaki sposób obchodzimy ten czas, jeżeli zależy nam na dobru naszej planety.