Jak szanować wodę? Akademia Przyjaciół Wody uczy dzieci

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Mówi się, że najlepszą formą nauki jest uczenie przez zabawę. Wprowadzanie dobrych nawyków najlepiej zacząć już od najmłodszych lat, dlatego MPWiK Wrocław w poprzednim roku uruchomiło Akademię Przyjaciół Wody. To autorski projekt, który ma po prostu uczyć dzieci szacunku do wody i wszystkiego, co z nią związane. Tylko w pierwszych miesiącach do projektu zgłosiło się ponad 100 wrocławskich szkół podstawowych.

Zależy nam na tym, żeby kształtować pozytywne nawyki poszanowania wody poprzez oszczędzanie jej, oraz racjonalne korzystanie z niej. Chcemy również przyczynić się do współtworzenia szeroko pojętej świadomości ekologicznej – mówi Estera Zuzel, Liderka Akademii Przyjaciół Wody MPWiK Wrocław.

A to wszystko przez zabawę od najmłodszych lat. Akademia Przyjaciół Wody skierowana jest do nauczycieli i rodziców, którzy przy pomocy materiałów przygotowanych przez MPWiK, mogą uczyć dzieci dbałości o środowisko, w którym żyją. Treści są pogrupowane w odpowiednie bloki tematyczne i co ważne, dostosowane do wieku dzieci. To między innymi komiksy i filmy animowane.

W czasach, kiedy obraz jest najtrafniejszym sposobem dotarcia do młodych umysłów MPWiK Wrocław wybrało właśnie tę metodę, przygotowując komiksy i animacje. Błękitka i Groblik zarówno w komiksach, jak i w Akademii Przyjaciół Wody uczą troski o środowisko naturalne, oszczędzania wody, a przede wszystkim walczą ze wszystkim, co ma znamiona braku szacunku dla naszej planety – dodaje Estera Zuzel, Liderka Akademii Przyjaciół Wody MPWiK Wrocław.

Z okazji Światowego Dnia Wody, który przypada na 22 marca, MPWiK Wrocław przygotowało dla najmłodszych nowy komiks z przygodami Błękitki i Groblika. To kolejna opowieść o bohaterach, którzy chcą ratować planetę. Oprócz tego członkowie Akademii Przyjaciół Wody mogą wziąć udział w konkursie pt. „Zmaluj wodę”. Prace można wysyłać do końca maja.

Zachęcamy do wzięcia udziału w konkursie – na dzieciaki czekają wspaniałe nagrody tematyczne. Dla najlepszych przygotowaliśmy specjalnie dedykowany im warsztat prowadzony przez edukatora Hydropolis w uzgodnionym wcześniej wspólnie terminie i miejscu. Takiej nagrody jeszcze nie było – podkreśla Estera Zuzel, Liderka Akademii Przyjaciół Wody MPWiK Wrocław.

Przygotowane materiały dotyczą otaczającej nas codzienności, to proste sytuacje jak na przykład zmywanie, branie prysznica lub mycie zębów. Uczenie dzieci oszczędzania wody ma jednak szczególne znaczenie.

Tam, gdzie brakuje czystej wody, tam pojawiają się choroby. Dla przykładu, z danych WHO wynika, że każdego dnia około 6 tysięcy dzieci umiera z powodu chorób spowodowanych spożywaniem niewystarczająco oczyszczonej wody – zaznacza Estera Zuzel, Liderka Akademii Przyjaciół Wody MPWiK Wrocław.

Uczestnictwo w Akademii Przyjaciół Wody jest bezpłatne, aby dołączyć wystarczy wypełnić formularz, który znajduje się na stronie MPWiK. Tam dostępne są także wszystkie komiksy i filmy animowane.

Zobacz również

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy