Jak udzielać pierwszej pomocy ludziom i zwierzętom?

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Lato w pełni, jest gorąco, upalnie i duszno. W taką pogodę nietrudno o omdlenia i utraty przytomności. Czy umiemy udzielać pomocy? Czy wiemy jak pomóc ludziom i zwierzętom? W przypadku ludzi pewnie prędzej. Jeśli chodzi o zwierzęta - śmiem wątpić.

Czarne, rude, wielokolorowe – bez względu na kolor w upale cierpią tak samo. Najgorzej czują się jednak psy małe, z długą sierścią i gładką i oczywiście starsze. O udar, omdlenie, zawał serca – tak samo jak i u ludzi – nietrudno. Jak wtedy pomóc? 

  • Jeśli chodzi o pomoc zwierzętom to nie mam pojęcia. Nie, nie, w sumie nie. Pewnie przyniosłabym mu wody i zaniosła w cień i wezwała pomoc – mówią wrocławianie. 

I to byłoby bardzo ważne, ale najczęściej liczy się czas i trzeba pomóc natychmiast. Zasady są podobne jak w przypadku pomocy ludziom. Najpierw sprawdza się drożność dróg oddechowych. Potem ważne jest ułożenie psa, by zacząć sztuczne oddychanie. 

  • Jeśli zwierzak jest nieprzytomny to dokładnie w takiej pozycji. My jesteśmy za pieskiem, żeby głowa była skierowana w tę stronę. Bo jak się zwierzak ocknie to nas ugryzie. Zwierzę jest często w szoku,  może je coś boleć – mówi Monika Ławniczak, Ekostraż Wrocław. 

Jeśli wyczuwamy tętno, a nie czujemy oddechu musimy zacząć sztuczne oddychanie. Zasady podobne jak u ludzi – dwa wdechy do nosa i 30 uciśnięć na klatkę piersiową. I tak 20 minut.   

  • Jeżeli do 20 minut nie uda nam się zwierzaka przywrócić, to musimy odpuścić – mówi Monika Ławniczak, Ekostraż Wrocław. 
  • Często się mówi o ludziach jak pomagać, a zwierzętom w ogóle. Ja prawdopodobnie bym nie wiedziała – mówi wrocławianka. 

Rzeczywiście, od paru lat z wiedzą na temat udzielania pierwszej pomocy ludziom  jest znacznie lepiej. 

  • Trzeba zorientować się czy my jesteśmy bezpieczni. Potem zobaczyć czy możemy uklęknąć przy osobie poszkodowanej, sprawdzamy czy oddycha, a potem prosimy, żeby ktoś wezwał pomoc – mówi wrocławianka. 

Takie szkolenia trzeba powtarzać i jest taka możliwość. 

  • Szkolenia są w Przestrzeni Trzeciego Wieku, to część WCRS. Szkolenia są bezpłatne, można zapisać się, tam jest krótki formularz zgłoszeniowy. Trzeba wejść na stronę wcrs.wroclaw.pl –  mówi Karolina Olejnik, koordynatorka Wrocławskiej Akademii Pierwszej Pomocy. 

Zobacz również

Zamek Piastowski w Jaworze jest miejscem, które przez sporą część swojej historii pełniło funkcję więzienia, zarówno nazistowskiego, jak i komunistycznego. Jednak pod koniec lat 80. artystyczne środowiska zaczęły wykorzystywać jego przestrzeń do twórczości artystycznej. Obecnie jest to miejsce alternatywnej sztuki i muzyki.

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy