Jak udzielać pierwszej pomocy ludziom i zwierzętom?

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Lato w pełni, jest gorąco, upalnie i duszno. W taką pogodę nietrudno o omdlenia i utraty przytomności. Czy umiemy udzielać pomocy? Czy wiemy jak pomóc ludziom i zwierzętom? W przypadku ludzi pewnie prędzej. Jeśli chodzi o zwierzęta - śmiem wątpić.

Czarne, rude, wielokolorowe – bez względu na kolor w upale cierpią tak samo. Najgorzej czują się jednak psy małe, z długą sierścią i gładką i oczywiście starsze. O udar, omdlenie, zawał serca – tak samo jak i u ludzi – nietrudno. Jak wtedy pomóc? 

  • Jeśli chodzi o pomoc zwierzętom to nie mam pojęcia. Nie, nie, w sumie nie. Pewnie przyniosłabym mu wody i zaniosła w cień i wezwała pomoc – mówią wrocławianie. 

I to byłoby bardzo ważne, ale najczęściej liczy się czas i trzeba pomóc natychmiast. Zasady są podobne jak w przypadku pomocy ludziom. Najpierw sprawdza się drożność dróg oddechowych. Potem ważne jest ułożenie psa, by zacząć sztuczne oddychanie. 

  • Jeśli zwierzak jest nieprzytomny to dokładnie w takiej pozycji. My jesteśmy za pieskiem, żeby głowa była skierowana w tę stronę. Bo jak się zwierzak ocknie to nas ugryzie. Zwierzę jest często w szoku,  może je coś boleć – mówi Monika Ławniczak, Ekostraż Wrocław. 

Jeśli wyczuwamy tętno, a nie czujemy oddechu musimy zacząć sztuczne oddychanie. Zasady podobne jak u ludzi – dwa wdechy do nosa i 30 uciśnięć na klatkę piersiową. I tak 20 minut.   

  • Jeżeli do 20 minut nie uda nam się zwierzaka przywrócić, to musimy odpuścić – mówi Monika Ławniczak, Ekostraż Wrocław. 
  • Często się mówi o ludziach jak pomagać, a zwierzętom w ogóle. Ja prawdopodobnie bym nie wiedziała – mówi wrocławianka. 

Rzeczywiście, od paru lat z wiedzą na temat udzielania pierwszej pomocy ludziom  jest znacznie lepiej. 

  • Trzeba zorientować się czy my jesteśmy bezpieczni. Potem zobaczyć czy możemy uklęknąć przy osobie poszkodowanej, sprawdzamy czy oddycha, a potem prosimy, żeby ktoś wezwał pomoc – mówi wrocławianka. 

Takie szkolenia trzeba powtarzać i jest taka możliwość. 

  • Szkolenia są w Przestrzeni Trzeciego Wieku, to część WCRS. Szkolenia są bezpłatne, można zapisać się, tam jest krótki formularz zgłoszeniowy. Trzeba wejść na stronę wcrs.wroclaw.pl –  mówi Karolina Olejnik, koordynatorka Wrocławskiej Akademii Pierwszej Pomocy. 

Zobacz również

We Wrocławiu już po raz czwarty została zorganizowana konferencja Management 360, która jest skierowana do managerów, ale też do wszystkich osób, które są zainteresowane zarządzaniem. Do udziału w tegorocznej edycji zostało zaproszonych ponad 20 prelegentów, którzy rozmawiają z uczestnikami między innymi na temat tego, jak współpracować z klientami, jak przeprowadzać trudne rozmowy oraz na temat młodego pokolenia w pracy. Konferencja rozpoczęła się 20 września i potrwa do 22 września.

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy