Jak wygląda przegląd i serwisowanie samolotów linii lotniczych Ryanaira?

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Wsiadając do samolotu, pewnie wiele osób zastanawia się po pierwsze nad tym, jak taka potężna maszyna lata, a po drugie, jak wygląda proces przeglądu i serwisowania statków powietrznych. Mało kto wie, ale na terenie Portu Lotniczego Wrocław znajdują się hangary spółki WAMS, czyli spółki córki linii lotniczych Ryanaira. Odwiedziliśmy to unikatowe miejsce, żeby pokazać państwu, jak wygląda proces obsługi samolotów tego przewoźnika.

W całej Europie Ryanair ma sześć takich hangarów. Ten, który obecnie funkcjonuje we Wrocławiu, powstał w czerwcu 2017 roku i jednocześnie może pomieścić dwa samoloty. Do tej pory wykonano tutaj ponad 300 gruntownych przeglądów.

Tutaj robimy przeglądy samolotów, naprawiamy je, czyli robimy wszystko, żeby pasażerowie latali bezpiecznie. W tej chwili zatrudniamy 250 osób, ale to nie jest nasze ostatnie słowo, ponieważ rozbudowywujemy hangar. W tej chwili trwa budowa drugiego, podobnego, tuż obok tego, w którym się znajdujemy – mówi Barbara Kaśnikowska, General Manager, WAMS sp. z o.o.

Rozbudowę swojej bazy serwisowej we Wrocławiu Ryanair rozpoczął we wrześniu 2022 roku. Wszystkie prace planowo mają potrwać do sierpnia bieżącego roku. Nowy hangar będzie miał ponad 8 tys. metrów kwadratowych. Jest to jedna z najdroższych inwestycji tego przewoźnika w Polsce. Jej wartość to ponad 25 mln euro. Nowy hangar to także nowe miejsca pracy. 

Docelowo planujemy podwoić nasze operacje i podwoić zatrudnienie, czyli mamy nadzieję, że pod koniec przyszłego roku to już będzie 500 osób, a może nawet więcej – mówi Barbara Kaśnikowska.

W WAMS-Ryanair we Wrocławiu pracują wyższej klasy specjaliści, między innymi mechanicy lotniczy i awionicy, a także mechanicy napraw kompozytowych oraz mechanicy napraw strukturalnych. Na terenie hangaru centrum obsługi technicznej znajdują się także różnego rodzaju warsztaty.

Porozmawialiśmy z Panem Andrzejem Banachem, który jest kierownikiem warsztatów w spółce WAMS we Wrocławiu, który opowiedział nam, jak wygląda praca w warsztacie napraw kompozytowych, w warsztacie napraw strukturalnych oraz w warsztacie napraw awionicznych.

W warsztacie kompozytowym naprawiamy tutaj części mechanizacji skrzydła oraz owiewki samolotu wykonanych z włókien szklanych, węglowych, aramidowych oraz części ze stopów aluminium. W warsztacie napraw strukturalnych naprawiamy wloty silników oraz elementy podwozia samolotu. Natomiast w warsztatacie awionicznym naprawiamy bojlery, swivele i napełniamy butle tlenowe, które do nas trafiają również z samolotu. Jako certyfikowane warsztaty wspieramy całą grupę Ryanaira – mówi Andrzej Banach, kierownik warsztatów, WAMS sp. z o.o.

Niektóre naprawy zajmują pół dnia, a niektóre mogą trwać tygodniami. Wszystko zależy od stopnia zużycia danego komponentu. Wszystkie naprawy są realizowane w oparciu o dokumentację techniczną. Nie mniej ważnym i ciekawym miejscem na terenie hangaru WAMS jest magazyn części, materiałów i narzędzi lotniczych. To tu znajdują się wszystkie niezbędne rzeczy, które mechanicy wykorzystują podczas serwisowania statków powietrznych. 

Naszym głównym zadaniem jest wydawanie tych części, przyjmowanie według wszystkich standardów, procedur związanych z częściami lotniczymi oraz EASA. Przyjęcie części, certyfikacja, transport. Zajmujemy się również logistyką części lotniczych poprzez transport naziemny, transport lotniczy zarówno zwykłe materiały, jak również niebezpieczne – mówi Bartosz Olejnik, kierownik magazynu, WAMS sp. z o.o.

Znajdujemy się w warsztacie napraw. Tutaj trafiają części zdemontowane z samolotu, które wymagają jakieś naprawy strukturalnej. Najczęściej jest to usuwanie korozji bądź usuwanie pęknięć. Praca mechanika napraw strukturalnych wymaga specyficznych narzędzi, odmiennych niż klucze. Głównie pracujemy wiertarkami, jakimiś wybijakami, młotkami pneumatycznymi do zakuwania nitów – mówi Przemysław Skotnicki, lider mechanik napraw strukturalnych, WAMS sp. z o.o.

We wrocławskim centrum obsługi technicznej Ryanaira pracuje między innymi Pan Vladyslaw Havrylenko, który pracuje w spółce WAMS już prawie 5 lat. 

Wykonujemy prace związane z obsługą techniczną statków powietrznych. Robimy zarówno standardowe rzeczy, jak również te, które wychodzą w trakcie przeglądu. Na przykład co mi się podoba w mojej pracy, to fakt, że codziennie robimy co innego. Czasami możesz smarować podwozie, a czasami wymieniać silnik. Właśnie to jest zaleta tej branży – mówi Vladyslaw Havrylenko, licencjonowany mechanik lotniczy B1 NTR, WAMS sp. z o.o.

Dzięki rozbudowie hangaru, powstanie dodatkowo ponad 250 nowych miejsc pracy. W związku z tym, spółka WAMS zaprasza do współpracy i zapoznania się ze swoją ofertą.

Zapraszamy zainteresowanych na nasz profil na Facebooku i Instagramie, ale też zapraszamy do skorzystania z maila wamsrecruitment@ryanair.com – mówi Barbara Kaśnikowska, General Manager, WAMS sp. z o.o.

Zobacz również

We Wrocławiu już po raz czwarty została zorganizowana konferencja Management 360, która jest skierowana do managerów, ale też do wszystkich osób, które są zainteresowane zarządzaniem. Do udziału w tegorocznej edycji zostało zaproszonych ponad 20 prelegentów, którzy rozmawiają z uczestnikami między innymi na temat tego, jak współpracować z klientami, jak przeprowadzać trudne rozmowy oraz na temat młodego pokolenia w pracy. Konferencja rozpoczęła się 20 września i potrwa do 22 września.

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy