Jak wygląda Wydział Medyczny Politechniki Wrocławskiej?

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Wydział Medyczny Politechniki Wrocławskiej przy ul. Wrońskiego we Wrocławiu. To pierwszy taki wydział na państwowej, publicznej uczelni technicznej w Polsce. Tym samym od 1 października we Wrocławiu będą dwie uczelnie medyczne, ale np. w Warszawie jest 5, a wkrótce 6. Niewątpliwie konkurencja będzie służyła studentom, a wkrótce pacjentom.

Po raz pierwszy zapraszamy do obejrzenia Wydziału Medycznego Politechniki Wrocławskiej. Znajduje się on w przepięknie wyremontowanym budynku, który powstał w 1911 roku wg projektu Maxa Berga. To ten sam architekt, który zaprojektował m.in. Halę Stulecia. To tu za kilka tygodni zacznie naukę 60 studentów medycyny. 

  • Zajęcia będą się odbywały tutaj, w budynku, gdzie jest Centrum Symulacji Medycznej. Tu będą wykłady na terenie kampusu, ale to będą też zajęcia przy łóżku chorego. Te zajęcia będą się odbywały w szpitalach, mamy do dyspozycji 8 partnerskich ośrodków, z czego 7 na terenie Wrocławia, więc jest gdzie uczyć studentów już od samego początku  – mówi prof. Dariusz Jagielski, Wydział Medyczny Politechniki Wrocławskiej, Klinika Kardiologii Szpitala Wojskowego we Wrocławiu. 

W budynek znajdują się nowocześnie wyposażone laboratoria, m.in. wirtualnej mikroskopii. 

  • Za mną znajduje się komputer matka podłączony do innych komputerów studentów  i w jednym czasie jeden obraz będzie się wyświetlał na tych wszystkich monitorach – uczniów i dydaktyka. Jedno z najnowocześniejszych, o ile nie najnowocześniejsze, tego typu laboratorium w Polsce – mówi Agnieszka Czajkowska, Wydział Medyczny Politechniki Wrocławskiej. 

W 4-piętrowym budynku znajduje się Centrum Symulacji Medycznej. Profesjonalne pracownie zajmą trzy piętra.  W jednej z sal – profesjonalny stół do sekcji zwłok. 

  • Oczywiście sekcji nie będziemy wykonywać prawdziwych. Te sekcje będą w szpitalach. Tu będą zajęcia ze studentami, tzw. laboratorium sekcji żywych tkanek. Jak będziemy chcieli uczyć anatomii wątroby, nerek albo serca, to tutaj będziemy mogli zwierzęce organy kroić, pokazywać studentom i uczyć ich anatomii. Nie wszyscy wiedzą – serce świni jest niemal identyczne w budowie, jeśli chodzi o porównanie do serca ludzkiego  – mówi prof. Dariusz Jagielski, Wydział Medyczny Politechniki Wrocławskiej, Klinika Kardiologii Szpitala Wojskowego we Wrocławiu. 

Program zajęć studentów medycyny na Politechnice Wrocławskiej będzie się różnił od tych, które prowadzone są na Uniwersytecie Medycznym. 

  • Mamy kilka innych rzeczy rozbudowanych – czy liczba godzin przy łóżku chorego, co jest bardzo ważne, bo studenci będą mieli kontakt z pacjentami od pierwszego roku. Również inne techniczne przedmioty, kontakt z nowymi, innowacyjnymi technologiami, ale też przedmioty dotyczące humanizacji medycyny. Będziemy się starali uczyć komunikacji, czyli sposobu rozmawiania z pacjentami, ich rodzinami czy z pracownikami, z którymi później będą spędzali dużą część swojego życia – mówi prof. Dariusz Jagielski, Wydział Medyczny Politechniki Wrocławskiej, Klinika Kardiologii Szpitala Wojskowego we Wrocławiu. 

Od października rusza kierunek lekarski, ale w kolejnych latach będzie więcej kierunków i miejsc dla studentów – nawet dwukrotnie. Już planowana jest budowa nowej siedziby dla medyków z Politechniki Wrocławskiej.  

Zobacz również

W godzinach popołudniowych na wysokości ulicy Ruskiej we Wrocławiu doszło do niebezpiecznego zdarzenia z udziałem motocyklisty, co spowodowało też utrudnienia w ruchu w centrum miasta. Dostaliśmy nagranie z miejsca zdarzenia od naszego widza na kontakt@echo24.tv. Zapytaliśmy wrocławską policję, jak doszło do tego zdarzenia.

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy