Jak zadbać o swoje bezpieczeństwo podczas wakacji?

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Wakacje to moment, w którym planujemy różne wycieczki, wyjazdy, aby naładować swoją wewnętrzną baterię. Wiele osób też uwielbia wypoczynek nad wodą. W sezonie letnim, w okresie wakacyjnym, ratownicy szczególnie apelują do mieszkańców, o to, żeby w trakcie odpoczynku przestrzegać podstawowe zasady bezpieczeństwa.

60% wszystkich wypadków dotyczą seniorów, osób powyżej 50. roku życia, a zwłaszcza 60-70-latków. To oni najczęściej ulegają utonięciom w Polsce. Poza tym pamiętajmy, że jesteśmy po okresie zimowym. Nie będziemy młodzi, jesteśmy coraz starsi. Jeśli w zeszłym roku byliśmy w stanie przepłynąć jakiś dystans, w tym roku może to być już problemem – mówi Krzysztof Skrzyniarz, prezes Dolnośląskiego WOPR.

W okresie wakacyjnym cieszy się popularnością wypożyczanie sprzętów wodnych takich jak kajaki. W tym przypadku należy pamiętać o założeniu kamizelki i nie ściąganiu jej aż do końca wycieczki.

Wypożyczamy kajaki, wypływamy 100-200 metrów, zdejmujemy kamizelkę, bo przeszkadza, nie możemy się opalać. Kładziemy ją na kolana albo siadamy na niej, bo jest wygodniej. Natomiast musimy pamiętać, że przy wywrotce kajaka kamizelka odpłynie w jedną stronę, my w drugą. Proszę mi wierzyć, że nawet dobry pływak może sobie nie poradzić w rzece Odrze – dodaje Krzysztof Skrzyniarz.

Przebywając nad wodą z dziećmi, należy pilnować swoje pociechy i nie zostawiać ich bez opieki.

Pamiętajmy, dzieci będą chciały się kąpać, ale jeśli dziecko nie potrafi pływać, osoba dorosła zawsze powinna być od strony głębszej wody. My wchodzimy do wody do pasa, do kolan, a dziecko bawi się między nami a brzegiem. Określmy czas zabawy na 10-15 minut, potem spędzamy godzinę na kocyku. Nie możemy cały czas przebywać z dzieckiem w wodzie, ponieważ wychłodzenie organizmu najmłodszych powoduje, że potem mogą być niespodzianki zdrowotne. Nie zostawiajmy dzieci w wodzie bez opieki, zajmując się telefonem czy gazetą, bo nagle może się okazać, że dziecko zniknęło nam z pola widzenia – podkreśla Krzysztof Skrzyniarz.

Wyjeżdżając na wakacje warto zabrać ze sobą apteczkę. Specjaliści również przypominają o tym, co powinno w niej się znaleźć.

Mamy różne bandaże, gazy, opatrunki jałowe oraz opatrunki indywidualne, które na pewno bardzo ułatwiają nam pracę, ponieważ jest łatwiej pracować z takim opatrunkiem niż, na przykład, z gazami i przylepcem. Oprócz tego mamy środek antyseptyczny – mówi Bartosz Kruszona z Dolnośląskiego WOPR.

Pamiętajmy również o numerach alarmowych. W przypadku Dolnośląskiego WOPR jest to numer 984. Informujmy również swoich bliskich, dokąd jedziemy. Warto również mieć przy sobie numer do kogoś z rodziny lub przyjaciół. Zadbajmy o swoje bezpieczeństwo.

Zobacz również

Już w piątek o godzinie 19:20 zapraszamy na premierową emisję naszego nowego programu „W trosce o świat”. W pierwszym odcinku nowej ekologicznej serii opowiemy o wrocławskich autobusach elektrycznych, klastrach energii oraz stacjach wymiany baterii w komercyjnych pojazdach elektrycznych. Zapraszamy do oglądania.

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy