Jak zmienił się żłobek nr 5 przy ul. Dokerskiej we Wrocławiu?

Share on facebook
Share on twitter
Share on email
Żłobek nr 5 na Kozanowie zmienił się nie do poznania. Został rozebrany i wybudowany na nowo. W środku pojawiły się nowe pomieszczenia, bawialnie, sypialnie, czyli wszystko to, czego potrzebują najmłodsi. Zobaczmy, jak zmieniła się ta placówka!

Zapraszam do środka. Jesteśmy w grupie drugiej, czyli mamy tutaj dzieci od pierwszego roku życia do dwóch lat. Mamy w tej grupie miejsca dla czterdzieści pięciorga dzieci. To nie jest tylko ta jedna sala. Mamy jeszcze drugą salę, bawialnie. Są to sale wielofunkcyjne. Każde dziecko ma swój leżaczek, swoją pościel. Po obiedzie rozkładamy leżaczki w salach wielofunkcyjnych – mówi Danuta Owczarek, kierowniczka żłobka nr 5 przy ul. Dokerskiej.

Żłobek jest 5-oddziałowy, o powierzchni ponad tysiąc metrów kwadratowych. Budynek został przebudowany według najnowszych standardów. Wszystkie prace zostały zrealizowane w ciągu 15 miesięcy. 

Zostały przebudowane wszystkie instalacje, budynek jest dostosowany do wszelkich wymagań, jeśli chodzi o BHP, PPOŻ i wszystkie kwestie sanitarne. Obiekt został poddany termomodernizacji, są panele fotowoltaiczne, są sufity akustyczne, jest klimatyzacja, wentylacja – mówi Elżbieta Urbanek, dyrektor Departamentu Infrastruktury i Transportu UM Wrocławia.

W nowo wybudowanym żłobku przy ul. Dokerskiej jest 120 miejsc. Mogą do niego uczęszczać dzieci od 20. tygodnia do 3. roku życia. Dzieci są podzielone na trzy grupy wiekowe, do każdej z grup są przyporządkowane panie opiekunki, których łącznie jest 18.

Nasza najmłodsza grupa, czyli jedynkowa, liczy trzydzieścioro dzieci. To jest grupa, gdzie dzieci nie śpią na leżaczkach, tylko każde dziecko ma swoje indywidualne łóżeczko – mówi Danuta Owczarek.

W środku pojawiły się również nowe łazienki, jadalnie i szatnie.

W łazience mamy przewijaki, malutkie toalety, umywalki do mycia rąk oraz aneks sanitarno-porządkowy dla pani sprzątającej. W jadalni stoły i krzesełka są dostosowane wielkością do wzrostu dziecka. Rozpoczynamy śniadaniem, później jest drugie śniadanie, podajemy dzieciom zupę, po zupie dzieci leżakują, po leżakowaniu dostają drugie danie i później podwieczorek. Każde z dzieci ma przygotowaną szafkę odzieżową, gdzie rodzic zostawia pampersy, buciki, odzież zmienną dla dziecka – mówi Danuta Owczarek, kierowniczka żłobka nr 5 przy ul. Dokerskiej.

W żłobku przy ul. Dokerskiej jedzenie jest gotowane na miejscu, dlatego ważnym elementem tej inwestycji była przebudowa kuchni, która została wyposażona w nowoczesny sprzęt. Pojawiła się tutaj między innymi maszynka do obierania ziemniaków i urządzenie dla dezynfekcji jajek. 

Otrzymaliśmy nowy piec konwekcyjny. Kuchnia jest wyposażona w nowoczesne urządzenia do przygotowywania posiłków. Przygotowujemy tutaj posiłki od surowca do gotowego wyrobu – mówi Danuta Owczarek.

Nie mogło również zabraknąć nowoczesnej pralni.

Mamy nowe pralnice, suszarki, nowoczesny magiel i magazyn pościeli zorganizowany przy pralni – mówi Danuta Owczarek, kierowniczka żłobka nr 5 przy ul. Dokerskiej.

Zadbaliśmy również o odpowiednie zagospodarowanie terenu. Są trzy place zabaw, jest bardzo dużo nasadzeń. Teren jest przepuszczalny, zbieramy tam deszczówkę, żeby podlewać zieleń – mówi Elżbieta Urbanek, dyrektor Departamentu Infrastruktury i Transportu UM Wrocławia.

Obiekt został również dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Całkowity koszt przebudowy to ponad 11 mln zł.

Najnowsze wiadomości

Najnowsze programy