– Znajdujemy się przed dziedzińcem pałacu w Łomnicy. Jest to kompleks pałacowo-parkowo-folwarczny składający się z dwóch pałaców. Jeden pałac stojący za mną w stylu barokowym oraz obok drugi budynek pałacu w stylu klasycystycznym, nazywany potocznie „Domem Wdowim”, ponieważ został wybudowany dla żeńskiej części rodu — mówi Michał Orman, wójt gminy Mysłakowice.
Kompleks składa się z części folwarcznej, która została odremontowana i obecnie znajduje się tam hotel, restauracja i sklepy z rękodziełem i produktami regionalnymi. Natomiast w głównym budynku jest muzeum.
– Mamy tutaj sale z poszczególnych okresów jego funkcjonowania, a również jest ciekawostką, sala szkolna, ponieważ do roku 1977 mieściła się tu szkoła podstawowa. Później niestety budynek uległ ruinie i od roku 1992 budynek został zakupiony przez właścicieli, którzy są potomkami właścicieli sprzed II Wojny Światowej, rodzinę von Küster. I oni doprowadzili ten kompleks znowu do świetności. Przeprowadzili gruntowny remont i dzisiaj jest to perełka i wizytówka w gminie — mówi Michał Orman, wójt gminy Mysłakowice.
– Pałac w Łomnicy jest jednym z kilku bardzo pięknych kompleksów Kotliny Jeleniogórskiej, ale ma jeden wyjątkowy atut, bo posiada dwa pałace. Jesteśmy teraz w małym pałacu Łomnica. On też nazywa się „Dom Wdowy” i w tym małym pałacu znajduje się dzisiaj kameralny hotel oraz taka przytulna mała restauracja i obok naszego budynku znajduje się bardzo elegancki, bardzo reprezentacyjny duży budynek, który nazywa się „Duży Pałac Łomnica” i w nim znajduje się od 2018 roku muzeum — mówi Elisabeth V. Küster, współwłaścicielka Pałacu Łomnica.
Na dwóch kondygnacjach pałacu i pod sklepieniem i piwnicy znajduje się 18 pomieszczeń tematycznie wyposażonych w historyczne meble, dzieła sztuki i przedmioty codziennego użytku z różnych epok.
– Tu można zrobić podróż w czasie od 1720 prawie aż do dzisiaj, bo mamy cały ten okres w różnych stylach, w różnych pomieszczeniach. Bardzo pięknie przedstawiony — mówi Elisabeth V. Küster, współwłaścicielka Pałacu Łomnica.
Wypożyczając tablet ze słuchawkami lub logując się do sieci lokalnej, na własnym smartfonie możemy zwiedzić muzeum z przewodnikiem multimedialnym.
– Jest to jedyne muzeum w Kotlinie Jeleniogórskiej, które udostępnione jest dla zwiedzających jako muzeum. Możemy tutaj zobaczyć przekrojowo sale od XVIII wieku, aż do czasów powojennych. Oczywiście zapoznajemy się z historią, z osobami, które tu mieszkały, ale też z historią naszego regionu — mówi Ewa Rzempała, kierowniczka Muzeum Pałacu w Łomnicy.
Mając do wyboru ponad 60 tematycznych, bardzo różnorodnych krótkich filmów, każdy może wybrać film o tematyce, która go najbardziej interesuje.
– To jest bardzo interesujące i bardzo polecam odwiedzić nasz pałac, bo jest to prawdziwa przygoda — mówi Elisabeth V. Küster, współwłaścicielka Pałacu Łomnica.