Projekt Kideolo został stworzony przez trzy rodziny, które mają dzieci w różnym wieku.
- – Po obserwacjach własnych, jak i przyjaciół, znajomych i rozmowach z firmami, które organizują zajęcia, doszliśmy do wniosku, że brakuje nam takiego jednego miejsca skupienia, platformy, która będzie pokazywać i podpowiadać rodzicom, że to są fajne zajęcia, to są inspiracje, tutaj są pomysły – mówi Katarzyna Zaskórska, założycielka Kideolo.
I tak powstał pomysł na to, żeby w jednym miejscu zgromadzić te możliwości, które wpłyną na rozwój dziecka i sprawią, że czas wolny będzie wykorzystany odpowiednio. Podczas eventu w centrum handlowym Magnolia, partnerzy Kideolo mogli zaprezentować swoją ofertę. To m.in. zajęcia z programowania.
- – Samo programowanie i jego nauka daeą ogromne możliwości. To rozwój kreatywności, rozwój logicznego myślenia, które przydaje się później w wielu zawodach. Ja zawsze zachęcam do stacjonarnych zajęć, bo jednak jest interakcja, projekty grupowe. Dziecko wtedy poznaje kolegów, koleżanki, którzy mają podobne zainteresowania – wyjaśnia Olga Gabrek, Młodzi Programiści EU.
Ale także nauka języków obcych.
- – Dzieci bardzo szybko łapią język. Naturalnie, nie przy książkach, tylko przy zabawie. I właśnie ta metoda new english sprawia, że dzieci się naprawdę bawią. One nie mogą się doczekać, żeby przejść na ten angielski. Używamy różnych materiałów, na przykład emes, materiały, które naprawdę zaangażują dzieci w ten angielski. Dzieci się uczą, używając naturalnych sposobów. Jeżeli przerabiamy owoce, to używamy prawdziwych owoców. Dotykamy, wąchamy, jemy, próbujemy – podkreśla Andy Olczyk, Leader School Wrocław.
Kontakt z rówieśnikami jest jednym z najważniejszych czynników w rozwoju dziecka, dlatego wszelkie aktywności związane z poznawaniem nowych osób połączone z samorozwojem są bardzo ważne. Eksperci podpowiadają, że w kwestii zajęć dodatkowych ważne jest, żeby słuchać dziecka i tego, czym ono samo jest zainteresowane.
- – Tutaj kluczowe dla takich najmłodszych dzieci, tych 3 i 4-letnich, a także 5 i 6-latków, jest zwrócenie uwagi na to po pierwsze, jak wygląda ich już obecny plan dnia, ile tam się dzieje. Czy to są przedszkolaki, które właśnie chodzą do przedszkola, czy dzieci, które jeszcze zostały w domu. Jak one się mają w tym swoim wolnym czasie, czy jeszcze mają chęć, energię i siłę brać udział w dodatkowych zajęciach. Drugim ważnym punktem jest wybór metod i technik, które są stosowane przez dane miejsca, które organizują zajęcia dla dzieci, czyli to czy jest tam przemienność form, czy dzieci mogą działać samodzielnie, czy będzie to dla nich satysfakcjonujące. I kolejny taki bardzo istotny aspekt to są ich możliwości i potrzeby, czyli po prostu, czy dziecko będzie w stanie podążać, wziąć aktywny udział w tych zajęciach, no i po prostu co jest jego największym zainteresowaniem – podsumowuje Monika Sobkowiak.