Jak wygląda życie opiekunów osób z niepełnosprawnościami?

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Nowa fundacja na terenie Wrocławia chce zauważyć opiekunów osób z niepełnosprawnościami. Takich rodziców i innych osób jest bardzo wiele. One także potrzebują wsparcia i możliwości rozwoju.

Mikołaj ma 24 lata i cierpi na porażenie mózgowe, a także szereg innych chorób.

– Mikołaj nie ma rytmu dobowego, więc dla niego dzień może się rozpocząć o którejkolwiek chce godzinie i trzeba w tym momencie zająć się nim, bo będzie się tego domagał – mówi Krzysztof Lewandowski, ojciec Mikołaja.

– Wspólnie dzielimy opiekę, ale przede wszystkim mąż poświęcił całkowicie swoją karierę zawodową – zaznacza Barbara Lewandowska, mama Mikołaja, fundatorka Fundacji To The Future.

Codzienność opiekunów osób z niepełnosprawnościami jest bardzo trudna.

– Ten natłok problemów jest tak duży, że zawęża nam świadomość. Każdy dzień jest inny, ale w sumie są bardzo do siebie podobne. Ta monotonia jest ogromnie wyczerpująca – podkreśla Krzysztof Lewandowski, ojciec Mikołaja.

Rodzice osób z niepełnosprawnościami czują się wykluczeni, zamknięci w swoich domach wraz ze swoimi problemami.

– Bardzo często się spotykam z tym, że rzeczywiście, te osoby są bardzo często zamknięte w swoim domu i nie mają możliwości pełnego rozwoju. Nie mają też wiedzy i umiejętności, które są im potrzebne. Nie mają również możliwości zadbania o swoje własne potrzeby, nie tylko dziecka, rodziny. Zapominają o sobie – mówi Agnieszka Waniczek, psycholog, psychoterapeuta.

Fundacja „To The Future” chce aktywizować opiekunów osób z niepełnosprawnościami i zauważa, że niepełnosprawny to także jego najbliższe otoczenie, a od siły opiekunów bardzo wiele zależy.

– Chcemy zmienić tę barierę mentalną. Rodzic, niestety, spotyka się z tym wielkim nieszczęściem, gdy rodzi mu się dziecko niepełnosprawne. Musi zrezygnować z całej kariery, edukacji, aspiracji, marzeń. Wszystko zostaje jak gdyby wykluczone i te osoby stają się niewidzialne – podkreśla Barbara Lewandowska, mama Mikołaja, fundatorka Fundacji To The Future.

Fundacja chce edukować i zaangażować do rozwoju opiekunów. Teraz organizuje warsztaty dla tych osób w Zamku Kliczków.

– Warsztaty mają na celu nauczyć kompetencji, dbania o siebie, niezapominania o sobie, bo jeśli opiekunów zabraknie, przestaną się rozwijać, to również osoby niepełnosprawne nie będą miały opieki – mówi Agnieszka Waniczek, psycholog, psychoterapeuta.

Na darmowe warsztaty można się zapisać, są jeszcze wolne miejsca. Bycie rodzicem dziecka z niepełnosprawnościami, to droga pełna wyzwań.

– Pan Bóg nam daje takie wyzwania – takie, jakie jesteśmy w stanie udźwignąć. Musimy znaleźć w sobie taką moc, żeby to unieść, ale nie możemy siebie wykluczyć ze społeczeństwa – dodaje Barbara Lewandowska, mama Mikołaja, fundatorka Fundacji To The Future.

Zobacz również

Po katastrofie z 2022 roku Odra nadal jest w bardzo kiepskim stanie. Marszałek Sejmu Szymon Hołownia spotkał się dzisiaj ze środowiskiem proekologicznym Wrocławia, aby przedyskutować to, co można zrobić, aby poprawić stan jakości rzeki Odry oraz innych rzek w Polsce.

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy