Jakie tradycje podtrzymują Polacy?

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Boże Narodzenie to czas, w którym tradycje odgrywają bardzo ważną rolę. Skąd pochodzą te, które podtrzymuje się do dziś i z czym święta kojarzą się wrocławianom?

Święta Bożego Narodzenia mieszkańcom Wrocławia kojarzą się z wieloma tradycjami, wśród których ważną rolę odgrywają te związane ze świątecznymi potrawami. 

Kolacja przy stole, dwanaście potraw, otwieranie prezentów, słuchanie kolęd, dzielenie się opłatkiem. Podtrzymywaliśmy te tradycje i dalej podtrzymujemy. U mnie i u moich znajomych jest podobnie. 

Rodzinna wigilia, obowiązkowe dwanaście potraw, dzielimy się opłatkiem, składamy sobie życzenia, żeby dni były dla nas szczęśliwe i jak najlepsze, żeby przeszedł koronawirus. 

No wigilia, tak jak we wszystkich polskich domach. Barszcz z uszkami. Rodzice byli ze Wschodu, więc pierogi i karp po żydowsku. 

Przygotowywanie się do świąt, chodzenie na roraty, przygotowywanie posiłków. Teraz jest trochę inaczej, ale człowiek i tak czeka z radością na Boże Narodzenie. 

Od wielu rzeczy się odchodzi, ale to też jest związane z sytuacją, jaka na przykład jest w kościele ostatnio. 

Dzień, w którym obchodzimy święta Bożego Narodzenia ma również podłoże w innych religiach. 25 grudnia w tradycjach słowiańskich to czas przesilenia zimowego, czyli czas, kiedy noc jest najdłuższa, dzień najkrótszy. W takich przełomowych momentach w roku zawsze obchodzono jakieś święta. Podobnie było w tradycji starożytnego Rzymu, kiedy tego dnia obchodzono święto niezwyciężonego Słońca – mówi dr Małgorzata Michalska z Uniwersytetu Wrocławskiego. 

Za najważniejszą świąteczną tradycję można jednak uznać czas spędzany z rodziną i spokój, który towarzyszy nam w tym czasie.

Zobacz również

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy