Japońska natura i cywilizacja na wystawie Marka Bułaja

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
W Centrum Kultury Agora odbyło się otwarcie wystawy autorstwa Marka Bułaja pod tytułem: „Inspiracje Japońskie. Natura i Cywilizacja”. Bo to właśnie natura i piękno zainspirowały autora do stworzenia tej wystawy. Wystawa będzie dostępna dla zwiedzających od 14 września do 10 października. Wstęp jest wolny.

Przebywałem przez 6 miesięcy w Japonii w okresie między 2013, a 2015 rok. Ostatni okres to było 3,5 miesiąca. Mam syna, który mieszka w Tokio, a więc to także była dla mnie przyjemność raz odwiedzić syna i odwiedzić wnuczki, a po drugie z przyjemnością poznawałem Japonię. Ponieważ jestem fotografikiem nie rozstawałem się z aparatem, chodziłem po mieście, fotografowałem i nawet mój syn się zastanawiał, po co ja robię tyle zdjęć. No zawsze jest w tym jakiś cel – mówi Marek Bułaj, fotograf i autor wystawy fotograficznej.

Zdjęcia zostały zbudowane na podstawie kolarzy. Efekt końcowy, prawie graficzny, autorowi udało się uzyskać dzięki temu, że zdjęcia zostały nałożone na siebie (jedno na drugie).

– Ten obraz składa się z dwóch zdjęć. Ja sfotografowałem Tokio z takiej przepięknej wieży, która się nazywa „Apple Tree”. Ona ma 657 metrów wysokości. Z drugiej strony ta rzeźba tego buddy to jest „The Great Buddha of Kamakura”. Ona znajduje się w Yokohamie, która znajduje się niedaleko Tokio. On się świetnie wpisał w ten krajobraz, który widziałem z tego najwyższego poziomu tej wieży. I tak właśnie powstało to zdjęcie, które uważam, chyba jedno z najlepszych zdjęć na tej wystawie – opowiada Marek Bułaj.

Praca nad wystawą trwała prawie rok. Wszystkie zdjęcia, które zostały przedstawione są w kolorze czarno-białym, bo w ten sposób lepiej odzwierciedlają pomysł autora na pokazanie japońskiej przyrody i architektury.

Marek ma ponad 30 prac z tej serii. Japończycy żyją w pewnym rozkroku i ta wystawa to pokazuje, a jednocześnie jest to pewne nawiązanie do tradycji grafiki malarstwa japońskiego i wydaję mi się, że tu jest ukazane niezwykłe bogactwo ponieważ, gdy spoglądamy na ten obraz z bliska widzimy, jakby detal i szczegóły, a oddalając się widzimy coś innego i za każdym razem ten obraz się zmienia – mówi Andrzej Dudek-Dürer, kurator wystawy.

Jak zaznacza Marek Bułaj ideą tej wystawy było pokazanie tego, jak cywilizacja może współżyć z naturą.

W samym Tokio chodziłem po różnych parkach nawet 300-letnich i te parki były oazą spokoju. Wchodziło się do takiego parku i nagle było się w innym świecie. Otaczające budynki, otaczające wieżowce, ten hałas, który panował na ulicach nagle znikał, tego nie było słychać w tych parkach. I to mnie właśnie zmobilizowało, aby fotografować piękną naturę z przeplatającymi się tymi wysokimi budynkami, które są wspaniałe. Dlatego też ta wystawa nazywa się „Natura i Cywilizacja”, bo ta mieszanka jest niezwykle spektakularna – wspomina Marek Bułaj, fotograf i autor wystawy fotograficznej.

Zobacz również

We Wrocławiu już po raz czwarty została zorganizowana konferencja Management 360, która jest skierowana do managerów, ale też do wszystkich osób, które są zainteresowane zarządzaniem. Do udziału w tegorocznej edycji zostało zaproszonych ponad 20 prelegentów, którzy rozmawiają z uczestnikami między innymi na temat tego, jak współpracować z klientami, jak przeprowadzać trudne rozmowy oraz na temat młodego pokolenia w pracy. Konferencja rozpoczęła się 20 września i potrwa do 22 września.

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy