Jazda na podwójnym gazie

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Codziennie powierzamy im swoje życie i zdrowie, przemieszczając się po mieście. Maszyniści, kierowcy i motorniczy każdego dnia odpowiadają za nasze bezpieczeństwo. Ale czy można im zaufać?

W ostatnim tygodniu sierpnia u maszynisty Kolei Dolnośląskich wykryto, że znajduje się pod wpływem środków odurzających. Na szczęście udało się to wykryć przed wyruszeniem w drogę z pasażerami. Mężczyzna miał przewieźć pasażerów z Wrocławia aż do Zgorzelca. To trasa ponad dwugodzinna, podczas której mogłoby dojść do tragedii.

Narkotyki, alkohol i inne substancje odurzające mają wpływ na prowadzenie pojazdów. W przypadku Kolei Dolnośląskich udało się zapobiec tragedii, którą mógłby spowodować maszynista pod wpływem substancji odurzających. Czy jednak przewoźnicy regularnie sprawdzają swoich pracowników pod względem narkotyków i alkoholu?

Wychwytuje się wcześniej osoby, co do których pojawia się cień podejrzenia, że mogą mieć jakikolwiek związek z substancjami odurzającymi. Przy kolejnej służbie takiej osoby jest ona poddawana kontroli. Jak widać w ostatnim tygodniu, skutecznie — tłumaczy Bartłomiej Rodak, rzecznik prasowy Kolei Dolnośląskich.

MPK Wrocław również zwraca uwagę na bezpieczeństwo pasażerów. Każdy motorniczy i kierowca, przed rozpoczęciem kursu, jest badany alkomatem.

Sprawdzamy wtedy czy jest trzeźwy. Jeśli dochodzi do takiej sytuacji, że u takiego pracownika jest jednak we krwi alkohol, wtedy nie może on wyjechać na miasto i musi liczyć się z nieprzyjemnościami ze strony przełożonego — mówi Bartosz Naskręski z MPK Wrocław.

Dodatkowo pracownicy regularnie są badani na obecność narkotyków. Narkotesty w MPK Wrocław trwają około 15 minut. 

Zgodnie z instrukcją trzymamy taki patyczek przez 3 minuty. Później ślina trafia na test, który ostatecznie sprawdza, czy jesteśmy pod wpływem narkotyków — dodaje Dariusz Urban, kierowca MPK Wrocław.

Wyrywkowe badania narkotestami mają zapobiec ewentualnej sytuacji, w której motorniczy i kierowcy byliby w pracy pod wpływem narkotyków. Jak twierdzi MPK Wrocław – do tej pory nie było u nich takiej sytuacji.

Jazda tramwajem czy autobusem jest pewną służbą dla mieszkańców i jednak kierowcy oraz motorniczy codziennie mają w swoich rękach życie wielu ludzi — wyjaśnia Bartosz Naskręski.

Jak podkreślają przewoźnicy, pasażerowie mogą czuć się bezpiecznie, podróżując po Wrocławiu jak i całym Dolnym Śląsku. Życie zweryfikuje ich słowa.

Zobacz również

Już w najbliższą niedzielę, 1 października, w Operze Wrocławskiej odbędzie się premiera. Tym razem będzie to „Czarodziejski flet” Mozarta. Ale tym razem zobaczymy tę operę w nowej odsłonie, bo tym razem będzie to „Czarodziejski flet w Breslau”. Dzięki tej operze widzowie zanurzą się w świat tajemniczy, a momentami nawet kryminalny.

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy