– Im więcej podmiotów będzie w grupie zakupowej, tym korzystniejsze warunki można uzyskać, czy to związane z ceną poszczególnych produktów, które grupa zakupowa kupuje, lub kwestie transportu. Nie bez znaczenia jest fakt, że można płatności rozłożyć w czasie, bo w tej chwili grupa zakupowa wynegocjowała, że termin płatności jest około 60 dni, co dla niektórych jednostek jest niezwykle ważne – mówi Cezary Przybylski, marszałek województwa dolnośląskiego.
W tym przypadku grupa zakupowa składa się z 18 podmiotów medycznych, 10 znajduje się na terenie Wrocławia. W skład projektu wchodzą m.in. Dolnośląskie Centrum Onkologii, Pogotowie Ratunkowe lub Wojewódzki Szpital Specjalistyczny. Operatorem przedsięwzięcia jest Dolnośląskie Centrum Medyczne Dolmed S.A.
– Po zawarciu umowy z dostawcą, Dolmed negocjuje te warunki. Odbiorca zawiera umowę bezpośrednio z dostawcą, tam wskazane są konkretne terminy odbioru, płatności i lokalizacji dostawy. Jednostka oczekują na dostawę elementów we wskazanych terminach – proces dystrybucji produktów wyjaśnia Marcin Lerner, wiceprezes zarządu DCM Dolmed S.A.
Pierwszym zamówieniem były środki ochrony indywidualnej: maseczki, rękawiczki przyłbice i kombinezony na kwotę ponad 800 tys. zł. Na zamówieniu zaoszczędzono połowę tej kwoty. Grupa zakupowa nie powstała tylko na czas pandemii. Następne etapy projektu będą realizowane.
– To jest grupa, której cel jest dłuższy niż perspektywa pandemii. Wszyscy starości zostali zaproszeni do grupy zakupowej, wszyscy właściciele szpitali, tak jak mówię powiatowych, gminnych, DPS-y, zakłady opiekuńczo-lecznicze, praktycznie wszystkich zapraszamy – dodaje Marcin Krzyżanowski, wicemarszałek województwa dolnośląskiego.
W nadchodzących dniach przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego planują spotkać się z władzami dolnośląskich jednostek leczniczych w celu omówienia kolejnych etapów projektu.