Jedyna taka galeria na świecie. Małe instrumenty grają

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Ruska 46. Sam środek miasta. To nie tylko galeria neonów, ale teraz będzie się nam kojarzyła z galerią małych instrumentów. To jedyne takie miejsce nie tylko w Polsce, ale i na świecie. To 300 instrumentów klawiszowych - to pianina i fortepiany. Galeria Toy Piano powstała kilka miesięcy temu, ale pandemia wstrzymała otwarcie i na oficjalne możemy liczyć dopiero w przyszłym roku. Dlatego tylko dziś i tylko u nas można zobaczyć i posłuchać jak grają te niezwykłe instrumenty.

Ten niezwykły zbiór powstał w ciągu ostatnich 10 lat. To unikatowe egzemplarze pochodzące z całego świata. To instrumenty akustyczne.

– Grają własnymi źródłami dźwięku, nie ma tutaj prądu, nie ma tu baterii, a jak wiemy dźwięk elektroniczny wypiera dźwięk akustyczny, dlatego zależy mi na tym, żeby utrzymać choćby jedno takie miejsce na świecie, żebyśmy wszystkim mogli o tym opowiadać i ten dźwięk prezentować – mówi Paweł Romańczuk, pomysłodawca Galerii Toy Piano.

Paweł Romańczuk musi takie instrumenty zdobyć, najczęściej kupić, przy okazji poznając ich niezwykłe historie. Niektóre pianina mają ponad 100 lat i wymagają wiele pracy, żeby grały. W tej pracowni są odtwarzane, ale tu powstają też nowe instrumenty.

– Co roku kilkanaście prototypowych instrumentów powstaje w tej pracowni, taka też jest dodatkowa działalność, która nazywam „samoróbka”. Polega na tym, że samemu buduje się własnoręcznie instrument muzyczny – dodaje.

Największa orkiestra samoróbek na 1500 osób zagrała na takich instrumentach w NFM w 2016 roku podczas otwarcia ESK. Powstała też grupa muzyczna, w 2006 roku, która gra tylko na małych instrumentach. Fanem tego zespołu jest Rafał Dutkiewicz.

– Paweł Romańczuk zadebiutował z tą grupą na festiwalu Nowe Horyzonty w 2007 roku, zaś w 2008 roku na innym moim ulubionym festiwalu – na PPA w nurcie OFF zdobył Grand Prix utworem „Elektrownia dźwięku” – wspomina Rafał Dutkiewicz, były prezydent Wrocławia.

Naprawiane i wystawiane w Galerii instrumenty w większości są sprawne i grają w zespole. W setkach nagranych utworów nie powtórzył się ani razu ten sam skład instrumentów. To ewenement. Tak samo jak ta Galeria.

– Jest to miejsce, które dedykujemy upowszechnianiu kultury nietypowego instrumentu. W Galerii można znaleźć pianina francuskie, chińskie i z jedynej polskiej kieleckiej firmy „Precyzja”.