Jedyna taka huta szkła w Europie tylko na wrocławskiej ASP

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Jesteśmy w niezwykłym miejscu. Za mną bohater tego miejsca - piec Zbyszek, a w nim temperatura dochodząca do 1200 stopni. Huta szkła, tu we Wrocławiu, jest jedyną hutą edukacyjną, warsztatową, służącą studentom do nauki, w Europie. My jesteśmy na Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu.

Kiedyś na Dolnym Śląsku było wiele lokalnych, ale znanych w całej Europie hut szkła. Teraz zostało zaledwie kilka. Cała nadzieja w jedynym w Polsce kierunku – „Sztuka i wzornictwo szkła” na ASP we Wrocławiu. 

Jesteśmy pamiątką po tym co było, jednak cały czas mamy nadzieję, że karty historii się odwrócą i ta produkcja ruszy – mówi dr Justyna Żak, Sztuka i Wzornictwo Szkła na ASP we Wrocławiu. 

Co roku na ten unikatowy kierunek uczelnia przyjmuje kilkunastu studentów. Zapalonych miłośników szkła. Na pytanie – co ich fascynuje – odpowiadają:

Wszystko. To, w jaki sposób jest wytwarzane. Gorąca temperatura też przyciąga mnie jak ćmę do światła. Fascynuję mnie proces, efekt końcowy, szkło jest piękne – mówi Emilia Marcjasz, studentka ASP we Wrocławiu. 

Szkło jest fascynującym materiałem, który zawsze potrafi zaskoczyć. Zawsze daje pole do rozwoju, jest niezliczona ilość technik wytwarzania i właśnie dlatego to robię – mówi Diana Szydłowska z ASP we Wrocławiu.

Prace, które tu powstają, potrafią zaskoczyć. Myszka Miki objadająca się pierogami, wazony wytwarzane nietypową metodą lub wymagające precyzji i kolorowania szklane naczynia. To praca wymagająca nie tylko talentu i wiedzy, ale też siły. 

—  Praca ze szkłem jest pracą fizyczną, pracujemy w wysokich temperaturach. To kierunek rzemieślniczy, uczymy się tu konkretnych umiejętności. To nie tylko wiedza teoretyczna, ale także bardzo praktyczna – dodaje dr Justyna Żak, Sztuka i Wzornictwo Szkła na ASP we Wrocławiu. 

Pani Justyna niedawno obroniła doktorat, zdobyła stypendium ministra kultury i prezydenta Wrocławia. 

To bardzo nobilitujące, daje mi możliwość rozwijania mojej działalności artystycznej i projektowania szkła użytkowego – mówi dr Justyna Żak, Sztuka i Wzornictwo Szkła na ASP we Wrocławiu. 

Szkło fascynowało ją zawsze i wiąże z nim swoją przyszłość . Jej młodsze koleżanki także. 

To pasja, praca i mam nadzieję: przyszłość – mówi Emilia Marcjasz, studentka ASP we Wrocławiu. 

Założyłyśmy studio projektowe szkła użytkowego i elementów dekoracyjnych i mam nadzieję, że to się rozwinie – dodaje Diana Szydłowska z ASP we Wrocławiu.

A skoro mowa o sztuce użytkowej, to i szkło może posłużyć do… parzenia kawy. I to dosłownie w ciągu minuty. Nic dziwnego – temperatura w piecu Zbyszek wynosi prawie 1200 stopni. 

Zobacz również

W polskim społeczeństwie nadal dość mocno żyje tradycja „zastaw się, a postaw się”. Szczególnie po rodzinnych imprezach lub świętach, jedzenia na stole jest po prostu za dużo. Aby ograniczyć marnowanie żywności i nauczyć dzielenia się tym co mamy, we Wrocławiu i innych miastach Polski powstają tak zwane lodówki społeczne.

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy