Jedyny taki szczyt. Wymagające podejście, genialne widoki

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Krzyżna Góra, o wysokości 654 metrów nad poziomem morza, na której szczycie znajduje się dwutonowy żeliwny krzyż, zwany Krzyżem Marianny. Został odlany w królewskiej hucie w Gliwicach. To jeden z bardziej znanych wierzchołków Gór Sokolich.

Przyjechaliśmy turystycznie, zwiedzamy trochę okolicę. Chcieliśmy wejść na szczyt, ale tuż przed szczytem zrezygnowaliśmy ze względu na młodszego syna. Było dosyć niebezpiecznie i stromo, a dziecko się bało, więc się wycofaliśmy. Starsza część naszej grupy – mąż i starszy syn – weszli na sam szczyt – opowiada Lidia Pszeniczna, turystka.

To jedno z miejsc, które łączy surowość natury z ciszą i majestatem, przyciągając turystów szukających zarówno spokoju, jak i kontaktu z przyrodą.

Znajdujemy się na Krzyżnej Górze, która ma 654 m n.p.m. Stąd rozciąga się przepiękna panorama na okoliczne góry, w tym Karkonosze, Góry Izerskie, Kaczawy i Rudawy Janowickie. Dlaczego Krzyżna Góra? Na szczycie znajduje się potężny, prawie siedmiometrowy krzyż, ważący około 2 ton. Został postawiony w 1832 roku przez księżnę Mariannę, w dowód miłości dla męża, a także na uczczenie jego urodzin. Niegdyś na krzyżu można było przeczytać napis: 'Boże, błogosław Wilhelma, jego rodzinę i potomków – mówi Grzegorz Truchanowicz, przewodnik sudecki.

Droga jest dosyć stroma, ale bardzo fajna technicznie. Podejście jest pionowe, a poręcze bardzo przydatne, ponieważ jest stromo i trochę ślisko – dodaje Kacper, turysta.

Góra przyciąga zarówno miłośników górskich wędrówek, jak i tych, którzy szukają wyjątkowych widoków.

Poleciłbym ją bardziej zaawansowanym wspinaczom. Dla początkujących raczej nie, ale ktoś bardziej doświadczony poradzi sobie bez problemu – podkreśla Kacper.

-Zaciekawiły nas te skałki, więc odbiliśmy od głównego szlaku. Rzeczywiście było dosyć ciężko, zwłaszcza przy stromym podejściu. Dzieciom może być trudno, szczególnie tym, które mają krótsze nogi – zauważa Anna, turystka.

Krzyżna Góra stanowi część malowniczego krajobrazu Rudaw Janowickich. Jej strome, skaliste zbocza oferują nie tylko wyzwanie dla wspinaczy, ale także niezapomniane panoramy na okoliczne doliny i pasma górskie.

Dlaczego nie wszedłem? Cóż, nie wszedłem z tego samego powodu, dla którego inni zrezygnowali. Było po prostu zbyt stromo– skomentował Maciek, turysta.

Zobacz również

„Zdrowa, Aktywna Długołęka” to akcja, która od lat cieszy się ogromnym zainteresowaniem uczestników. W jednym miejscu na mieszkańców czekają bezpłatne badania lekarskie, porady, a także konsultacje specjalistów. Dodatkowo zarówno dla najmłodszych, jak i dla tych starszych uczestników przewidziano liczne atrakcje.

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy