Jelcz-Laskowice: Ma powstać Kolej Dużych Prędkości. Mieszkańcy protestują

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Przy osiedlu Jelcz w Jelczu-Laskowicach ma przebiegać Kolej Duży Prędkości. Chodzi o projekt Centralnego Portu Komunikacyjnego, który połączy Wrocław z Warszawą. Mieszkańcy są zdruzgotani szczególnie jednym wariantem. Wariant 44 jeśli dojdzie do skutku dla wielu mieszkańców będzie oznaczał wysiedlenia i spustoszenie ekologiczne.

Wariantów budowy kolei dużych prędkości jest kilka. Konsultacje społeczne rozpoczeły się na początku ubiegłego roku. W lutym burmistrz Jelcza-Laskowice negatywnie zaopiniował trasę 44, która przebiegałaby blisko stawu, przez las i przy osiedlu Jelcz. Do negatywnej opinii dołączyły się władze Siechnic i Czernicy.

Centralny Port Komunikacyjny z kolei zdradza, że na razie żadne decyzje nie zostały podjęte. Konsultowane są cztery warianty równolegle. 

Mieszkańcy przyznają, że nie mieli prawa wiedzieć o nowym wariancie, kupując działki i rozpoczynając budowy swoich domów. Co ciekawe, pozwolenia na budowę są nadal wydawane. Cel inwestycji jest dla mieszkańców zrozumiały, ale nie proponowny przez CPK wariant.

Trasa 44 miałaby przebiegać także przez osiedle Jelcz, To wymagałoby przesiedlenia mieszkańców, którzy żyją tam od wielu lat. 

Mieszkańcy protestują, Centralny Port Komunikacyjny uspokaja. Jaka będzie ostateczna decyzja i przebieg Kolei Duży Prędkości na razie nie wiadomo. Póki co, wariant 44 jest najdroższy i najbardziej niekorzystny dla mieszkańców okolicy i środowiska, które tam występuję. Do sprawy będziemy jeszcze wracać. 

Zobacz również

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy