Jelenia Góra: ”50 twarzy Fuchsa” – wystawa, która budzi duże zainteresowanie

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Ponad 50 grafik wybitnego twórcy związanego z Karkonoszami, wszystko pochodzące z prywatnej kolekcji - to możemy podziwiać w Muzeum Miejskim w Jeleniej Górze.

Jest to wystawa prac Erika Fuchsa. Tytuł wystawy „50 twarzy Fuchsa” nieprzypadkowo nawiązuje troszkę do filmu, żeby był ciekawszy i bardziej przyciągał tutaj zainteresowanych. Ale na tej wystawie prezentujemy ponad 50 portretów, które namalował ten niemiecki artysta. Widzimy tutaj nie tylko całe postaciowe przedstawienia różnych osób, mieszkańców karkonoskich wsi, ale także osoby przy pracy — mówi Karolina MatusewiczGórniak, kustosz w Muzeum Miejskim Domu Gerharta Hauptmanna w Jeleniej Górze.

Prace są bogatym źródłem do poznania obyczajów, zawodów i życia codziennego mieszkańców Karkonoszy. 

Warto. To jest fajna wystawa poświęcona ludziom, którzy tu mieszkali przed II wojną światową. Część tej wystawy też jest o ludziach, którzy mieszkali po II wojnie światowej. Sam Hauptmann jest ciekawą postacią. Widać, ile osób było zaangażowanych w pokazanie jego historii i tak naprawdę też kontaktów i współżycia po wojnie z nową władzą, która tutaj jakby była — mówi Roman Koszewski, turysta z Olsztyna.

Zapraszam państwa na wystawę, która jest wspaniałym widowiskiem. Są to grafiki, które pokazują nam w sposób atrakcyjny wizualnie, ciepły, pełen mistrzostwa współczesnych artyście ludzi, wnętrza. Są to miejsca, które były tutaj w pobliżu. Artysta mieszkał w pobliskich wioskach. Jesteśmy bardzo dumni z tego, że dzięki temu, że prywatny kolekcjoner udostępnił nam te prace, możemy je państwu pokazywać. Wystawa jest jedną z wielu zarówno wcześniej, jak i w kontynuacji pokazujących pracę grafików artystów z naszego rejonu. Zamierzamy kontynuować tę tradycję i w przyszłym roku zapraszamy na kolejną edycję prac Fuchsa— mówi Katarzyna Soboczyńska, dyrektor Muzeum Miejskiego Domu Gerharta Hauptmanna w Jeleniej Górze

Fuchs był artystą, który z taką wręcz fotograficzną dokładnością pokazywał wnętrza chat karkonoskich, warsztaty pracy ludzi, którzy przed wojną mieszkali na tych terenach. Tak że oglądając jego prace, możemy zajrzeć do wnętrza chat, gdzie widzimy tkaczy przy krosnach lub osoby zajmujące się wyrobem np. koszyków, beczek lub innych przedmiotów, które były nieodzowne do życia w tym trudnym, górskim terenie — mówi  Karolina MatusewiczGórniak, kustosz w Muzeum Miejskim Domu Gerharta Hauptmanna w Jeleniej Górze.

Wystawa będzie prezentowana do dnia rocznicy urodzin artysty, czyli do 14 lutego 2024 roku.

Zobacz również

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy