Jelenia Góra: Muzeum Miejskie Dom Gerharta Hauptmanna to wyjątkowo malownicze miejsce

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Muzeum Miejskie Dom Gerharda Hauptmanna to wyjątkowo malownicze miejsce w Jeleniej Górze.

-Nasze Muzeum, czyli Dom Gerharda Hauptmanna mieści się w Jeleniej Górze, Jagniątkowie, jest to ostatnia dzielnica Jeleniej Góry już na obrzeżach. Nasze Muzeum mieści się w wyjątkowym miejscu, w domu niemieckiego pisarza Gerharda Hauptmanna, laureata literackiej Nagrody Nobla– mówi Karolina MatusewiczGórniak, kustosz w Muzeum Miejskim Domu Gerharta Hauptmanna w Jeleniej Górze.

Była to jego siedziba od 1901 roku do śmierci w 1946. Jest to budynek, który jest w stylu historyzującym. Ma olbrzymią kubaturę, otoczony jest 1,5 hektarowym parkiem — dodała Katarzyna Soboczyńska, dyrektor Muzeum Miejskiego Domu Gerharta Hauptmanna w Jeleniej Górze.

Masywny, podobny do zamku, dom będący architektonicznie mieszanką historyzmu i neorenesansu. W zamyśle był jako willa widokowa, z której rozpościerał się widok na Karkonosze. 

I po wojnie jego żona, już po śmierci Gerharda Hauptmanna, wywiozła większość rzeczy, które się w tym budynku znajdowały. Ale te piękne wnętrza zostały. Łącznie z najpiękniejszą rzeczą, która tutaj jest w naszym muzeum, czyli halą Rajską — mówi Karolina MatusewiczGórniak, kustosz w Muzeum Miejskim Domu Gerharta Hauptmanna w Jeleniej Górze.

-Przepiękne malowidła, autorstwa Avenariusa, przyjaciela Hauptmanna, powstały w 1922 roku, ubiegłego wieku. Do dzisiaj wzbudzają podziw i zainteresowanie wielu zwiedzających — mówi Katarzyna Soboczyńska, dyrektor Muzeum Miejskiego Domu Gerharta Hauptmanna w Jeleniej Górze.

Muzeum promuje wielokulturowy charakter dziedzictwa regionu Dolnego Śląska. 

-Prezentujemy tu wystawy związane zarówno z życiem, jak i twórczością Gerharda Hauptmanna, ale także sztukę związaną z Karkonoszami, zarówno z tych okresów przedwojennych, jak i współczesną — podsumowała Karolina MatusewiczGórniak, kustosz w Muzeum Miejskim Domu Gerharta Hauptmanna w Jeleniej Górze.

Muzeum udostępnia do zwiedzania 7 sal muzealnych.

Zobacz również

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy