Mimo różnych czynników, rok 2022 upłynął w Jeleniej Górze pod znakiem licznych inwestycji. Zakończył się II etap przebudowy al. Wojska Polskiego, zmodernizowano ul. Kasprowicza, która czekała na remont od powodzi w 1997 roku. Przebudowano kilometry jezdni, chodników i ścieżek rowerowych, ale największym wyzwaniem, z którym trzeba było się zmierzyć, był wybuch wojny w Ukrainie i jej skutki.
– Ja myślę, że tutaj przede wszystkim mieszkańcy zdali egzamin. No i urząd też oczywiście, ale ta pomoc, która była organizowana, te transporty, które szły na Ukrainę i to w dużej mierze też nasze miasta partnerskie: Taylor, Valkeakoski czy Elvestad. Z Elvestad mieliśmy kilka transportów, które bezpośrednio przesyłaliśmy dalej na Ukrainę, tak że jako społeczeństwo zdaliśmy ten egzamin. No i teraz przed nami są następne miesiące, kiedy pomagamy tym, którzy są u nas, ale i też tym, którzy są jeszcze bezpośrednio w Ukrainie – mówi Jerzy Łużniak, prezydent Jeleniej Góry.
Wojna i pomoc uchodźcom, ale także COVID-19 i zmniejszone wpływy z podatków od osób fizycznych – z tym musiały radzić sobie wszystkie samorządy. Jelenia Góra na zmniejszonych dochodach z PIT-u straciła ponad 118 milionów złotych.
– Istotnie jest to, że udało nam się rok 2022, pomimo deficytu i deficytu też wykonanego, zamknąć, nie zadłużając miasta. Nie mamy zwiększonego deficytu, wykorzystaliśmy wszystkie możliwe środki, którymi miasto dysponowało – dodaje Jacek Kopeć, skarbnik Jeleniej Góry.
Podczas artystycznej części noworocznego spotkania władz Jeleniej Góry zaprezentowali się młodzi jeleniogórzanie oraz uchodźcy, którzy znaleźli tutaj schronienie. Po raz dwunasty wręczono także nagrody prezydenta dla 3 firm i 2 organizacji pozarządowych. Statuetki trafiły w ręce galerii Nowy Rynek, firmy Sikla Polska oraz firmy Ulitima.
– Jest to ogromne wyróżnienie i takie zwieńczenie naszej 25-letniej działalności, przywiązuję do tego ogromną wagę, jak powiedziałem, załodze też dedykuję to i przekażę im ten wspaniały prezent od pana prezydenta, bo uważam, że naprawdę oni są najważniejsi. Oczywiście to zobowiązuje i motywuje do pracy na tym samym, co najmniej, poziomie – zapewnia Jerzy Kokorudz, założyciel i prezes firmy Ultima Sp. z o.o.
Nagrody prezydenta dla organizacji pozarządowych dostali Jeleniogórski Klub Sportowo-Rehabilitacyjny ,,Start” oraz Grupa Karkonoska Górniczego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego.
– To znaczy, że to jest wielki zaszczyt dla wszystkich ratowniczek i ratowników na przestrzeni tych 70 lat, bo grupa w zeszłym roku obchodziła 70-lecie powstania. Jesteśmy jedną z najstarszych grup regionalnych. Mimo to, że mamy 70 lat jesteśmy w bardzo dobrej kondycji i nadal służymy ludziom potrzebującym w górach no i nie tylko w górach, bo działamy również na terenie tutaj pogórza w akcjach poszukiwawczych – mówi Mirosław Górecki, prezes zarządu Grupy Karkonoskiej GOPR.