- – Przekonały mnie do tego rozmowy z ludźmi, którzy właśnie w taki sposób, czyli przez in vitro, mają potomstwo i oni mi powiedzieli, jak ta cała procedura wygląda. To mnie przekonało i dlatego też zaproponowałem radnym ten projekt – mówi Jerzy Łużniak, prezydent Jeleniej Góry.
Chociaż nie obyło się bez kontrowersji, ostatecznie radni Rady Miasta Jeleniej Góry przyjęli uchwałę o refundacji metody in vitro dla mieszkańców. Od 23 stycznia jeleniogórzanie, którzy są zainteresowani tym programem, mogą składać wnioski w Wydziale Spraw Społecznych UM.
– Nawet jak zaczęliśmy o tym mówić, to do mnie przez internet już kilka osób zgłosiło się z pytaniem, w jaki sposób można w takim programie zaistnieć, zgłosić się. I dlatego też informowałem, że proszę poczekać, będziemy tutaj od stycznia realizowali ten projekt. W tym roku będzie 5 par, w przyszłym i tak co roku będziemy starali się, żeby co najmniej 5 par było, by mogło do tej procedury in vitro zgłosić się – mówi Jerzy Łużniak, prezydent Jeleniej Góry.
Jelenia Góra dołącza do innych samorządów, które podjęły decyzję o wsparciu mieszkańców poprzez dofinansowanie metody in vitro. Na Dolnym Śląsku takie wsparcie mogą uzyskać między innymi wrocławianie, ale także mieszkańcy Dzierżoniowa i Świdnicy.
– To jest dobry sygnał, bo to będą młodzi jeleniogórzanie, którzy będą rodzili się właśnie za pomocą metody in vitro, a z drugiej strony pary oczekujące przez wiele lat na potomstwo i niemogące z różnych powodów mieć dziecko, będą mogły mieć potomstwo i będzie jeden bądź wielu jeleniogórzan, którzy się w ten sposób urodzą – mówi Jerzy Łużniak, prezydent Jeleniej Góry.
Miasto przeznaczy na ten program 50 tysięcy złotych.