Jeleniogórski Budżet Obywatelski. Kiedy głosowanie?

Share on facebook
Share on twitter
Share on email
Jeleniogórski Budżet Obywatelski od 8 lat zmienia miasto tak, jak chcą tego mieszkańcy. Interaktywne Centrum Edukacji Przeciwpożarowej to jeden z efektów, który pokazuje dzieciom, jak zachować się w sytuacji różnych zagrożeń.
  • Centrum podzielone jest na dwie części. Pierwsza część jest edukacyjna, w której występuje 7 scenek dotyczących zagrożeń występujących w domu, w przyrodzie, na wakacjach. Dzieci tu zapoznają się z tym, co nam grozi i jak się zachować w takich sytuacjach. Druga część jest bardziej strażacka. Dzieci przebierają się za strażaków i bawią się w straż pożarną, uczestniczą w akcji ratowniczo-gaśniczej – mówi st. kpt. Marek Gałan, Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Jeleniej Górze.

  • Udało się przetransportować na drugie piętro samochód półciężarowy – Żuka. Fakt, że rozebrano pół dachu, ale włożono go do środka. Teraz dzieci i młodzież przychodząc, ucząc się, jakie mogą być zagrożenia związane z pożarami, widzą, że kiedyś takim Żukiem strażacy wyjeżdżali do akcji. Ten młody, może kiedyś przyszły strażak, może zobaczyć, jak się leję wodę za pomocą (oczywiście wirtualnej) wody przy użyciu prądnicy – mówi Jerzy Łużniak, prezydent Jeleniej Góry.

  • W 2019 obecny komendant starszy brygady Radosław Fiołek wpadł na pomysł, żeby takie coś zrobić na wzór ogników, które występują w jednostkach ratowniczych na terenie całej Polski. Problemem, jak zawsze, było finansowanie. Wtedy padł genialny plan – Jeleniogórski Budżet Obywatelski. Wystartowaliśmy w tym budżecie, wygraliśmy i zaczął się proces realizacji – mówi st. kpt. Marek Gałan, Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Jeleniej Górze.

  • Tak naprawdę w 2014 roku po raz pierwszy przeprowadziliśmy Jeleniogórski Budżet Obywatelski. Z roku na rok ze względu na zwiększony budżet miasta, ta kwota się zwiększała. W tym roku mamy 2,8 mln złotych – w tym roku, ale budżet na przyszły rok oczywiście, z czego na projekty twarde 2,25 mln, na projekty miękkie 300 tysięcy i 250 tysięcy na projekty zielone – mówi Damian Kostka, kierownik Biura Prezydenta miasta Jelenia Góra.

W tym roku głosowanie potrwa od 5 do 12 października. Można zagłosować elektronicznie lub w urzędzie miasta, gdzie pracownicy pomogą odpowiednie wypełnić wniosek.

  • Bardzo dużym zainteresowaniem cieszy się ten Jeleniogórski Budżet Obywatelski. Na początku startowaliśmy od około 1000 głosów, później z roku na rok ta liczba rosła. Teraz przekracza już ona ponad 12 tysięcy. Widać, że jeleniogórzanie dbają o swoje miasto i chcą, żeby się rozwijało, czego efektem są różne inicjatywy – mówi Damian Kostka, kierownik Biura Prezydenta miasta Jelenia Góra.

  • Centrum wystartowało w maju 2020 roku. Do tej pory odwiedziło nas około 2 tysięcy dzieci – mówi st. kpt. Marek Gałan, Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Jeleniej Górze.

Najnowsze wiadomości

Najnowsze programy