– Wymyśliliśmy coś takiego, co promowałoby osoby, które przełamują pewne stereotypy i bariery funkcjonujące w przestrzeni publicznej. Udało się, od kilkunastu lat ten konkurs jest organizowany. Szukamy, wybieramy osoby, które pokazują w różny sposób, że można inaczej, więcej niż nam wszystkim się wydaje – mówi Bogusław Gałka, prezes zarządu Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta w Jeleniej Górze.
– Co roku konkurs rozpoczyna się 1 października. Zgłaszanie kandydatów trwa do 30 października. Każda osoba fizyczna, prawna lub organizacja pozarządowa może zgłosić swojego kandydata. Można to zrobić na miejscu – w Wydziale Spraw Społeczny przy ul. Okrzei lub internetowo – dodaje Monika Jabłońska-Ankiel, naczelnik Wydziału Spraw Społecznych, Zdrowia i Organizacji Pozarządowych UM Jeleniej Góry.
Konkurs jest organizowany od 2014 roku pod patronatem prezydenta Jeleniej Góry, Jerzego Łużniaka. W tym roku, to kolejna edycja, można już zgłaszać kandydatów.
– Powiatowa Rada ds. Osób Niepełnosprawnych w tej kadencji liczy 5 osób. Ona spotyka się po 30 października, gdy już zbiorą się kandydaci i wybiera jednego zwycięzcę – dodaje Monika Jabłońska-Ankiel, naczelnik Wydziału Spraw Społecznych, Zdrowia i Organizacji Pozarządowych UM Jeleniej Góry.
– Nagroda jest jedna co roku, ale możemy i często z tego korzystamy, żeby przyznawać wyróżnienia specjalne dla kogoś, kto był blisko wygranej – dodaje Bogusław Gałka, prezes zarządu Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta w Jeleniej Górze.
– My to postrzegamy jako promowanie takich postaw osób, które pomimo wszelkich trudności, które posiadają, są w stanie wyjść do naszego środowiska lokalnego. Są aktywne i widoczne ze względu na swoje osobiste i zawodowe sukcesy – dodaje Monika Jabłońska-Ankiel, naczelnik Wydziału Spraw Społecznych, Zdrowia i Organizacji Pozarządowych UM Jeleniej Góry.
– Ja jestem bardzo zadowolony. Cała rada, która jest komisją konkursową, ma duży problem, żeby wybrać jednego zwycięzcę, często jest po kilkunastu kandydatów – dodaje Bogusław Gałka, prezes zarządu Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta w Jeleniej Górze.
– Mamy tradycję, że 2 grudnia, kiedy przypada Dzień Osób z Niepełnosprawnościami, organizujemy dużą konferencję, na której nagradzamy zwycięzców. Wtedy kończą się dwa plebiscyty – Jeleniogórzanin bez barier i Wolontariusz Roku – podsumowuje Monika Jabłońska-Ankiel, naczelnik Wydziału Spraw Społecznych, Zdrowia i Organizacji Pozarządowych UM Jeleniej Góry.