– Jeśli mówimy o tym, że Ossolineum jest skarbnicą polskiej kultury, to jest to także dlatego iż mamy tak cenne zbiory związane z Aleksandrem Fredrą. Jest on także postacią związaną bezpośrednio z historią Zakładu Narodowego im. Ossolińskich, kiedy w połowie lat 30. XIX-wieku nasze istnienie stanęło de facto pod znakiem zapytania, po tym, jak nasza drukarnia wydawała podziemne druki patriotyczne. Dyrektor Słotwiński został aresztowany. To właśnie troska Aleksandra Fredry jako urzędnika Wydziału Stanowego Sejmu Galicyjskiego doprowadziła do możliwości kontynuowania działalności przez Zakład Narodowy imienia Ossolińskich – mówi dr Łukasz Kamiński, dyrektor Zakładu Narodowego im. Ossolińskich we Wrocławiu.
Wernisaż wystawy „Żołnierz Napoleoński, ojciec komedii polskiej” Fredro w Ossolineum odbył się 5 września. Będzie ona dostępna dla zwiedzających do 29 października. Z kolei wernisaż wystawy „Czarna Sukienka” odbędzie się 15 września o godzinie 17 w Muzeum Pana Tadeusza na wrocławskim rynku. Można będzie ją zobaczyć aż do 28 stycznia.
– To jest wystawa, która tak, jak powiedział pan dyrektor, wpisuje się w obchody 160. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego, ale pokazuje je z trochę innej strony, kobiecej strony, stąd ta „czarna sukienka”, a takim trzonem jej i też pretekstem do tego, żeby ją zorganizować, jest kolekcja czarnej biżuterii, tak zwanej czarnej biżuterii, czyli biżuterii patriotycznej – mówi Magdalena Musiał, wicedyrektorka Zakładu Narodowego im. Ossolińskich ds. Muzeum Pana Tadeusza.
7 i 28 października w ramach obchodu w roku Kopernika w Zakładzie Narodowym imienia Ossolińskich we Wrocławiu będzie można również zobaczyć oryginalne pierwsze wydanie „O obrotach sfer niebieskich”.
– To jest jedyna szansa, żeby to zobaczyć bezpośrednio na żywo i w oryginale, bo eksponowanie papieru, jak może już państwo wiedzą, ja już się tego nauczyłem, to jest trudna sztuka i nie można tego robić zbyt często, a jak już była mowa duże przedsięwzięcie wystawiennicze. W połowie grudnia, które będzie już później trwało w początku przyszłego roku, to wystawa poświęcona Kopernikowi i jego wpływowi na rzeczywistość tutaj w Ossolineum przy ulicy Szewskiej – mówi dr Marek Mutor, wicedyrektor ds. Rozwoju Zakładu Narodowego im. Ossolińskich we Wrocławiu.
Nie zabraknie między innymi premierowych wydań książek.
– Jeżeli chodzi o naszą flagową serię wydawniczą, czyli o Bibliotekę Narodową, to parę tygodni temu wydaliśmy tom Aleksandra Wata „Mój wiek” w opracowaniu profesora Adama Dziadka. Jest to absolutnie wyjątkowy zapis rozmowy Czesława Miłosza z Aleksandrem Watem. Natomiast kolejną premierą i to już jest premiera listopadowo-grudniowa, będzie coś, co dla nas „Ossolińczyków” będzie absolutnym wydarzeniem, ponieważ po raz pierwszy w serii Biblioteka Narodowa ukaże się opracowanie „Ogniem i mieczem” Henryka Sienkiewicza – mówi Renata Łukaszewska, redaktorka naczelna wydawnictwa Ossolineum.
Do końca roku ukaże się również książka z okazji dwustolecia Muzeum Książąt Lubomirskich o tytule „Zmienny Krajobraz”.
– Zamieściliśmy wspaniałe historie związane z naszymi zbiorami, jak również samą historią naszego muzeum. Będą mogli dowiedzieć się państwo, co łączy właśnie z Lubomirskimi Marię Stewart. W jaki sposób trafiły do nas rysunki Rembrandta. Dlaczego już nie ma u nas całej kolekcji rysunków Diwera – mówi Joanna Błoch, wicedyrektorka ds. Muzeum Książąt Lubomirskich we Wrocławiu.
Więcej na temat nadchodzących wydarzeń znajdą Państwo na stronie ossolineum.pl.