Jest pomoc dla wrocławianek w okresie menopauzy

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
To normalny, fizjologiczny stan w życiu każdej kobiety. Tak mówią ginekolodzy nawet już do czterdziestokilkuletnich pacjentek, gdy pojawia się u nich menopauza. Wiele kobiet przechodzi ten czas bezobjawowo, bezboleśnie. Ale każda z nas jest inna i jednak zdecydowana większość ma wiele problemów zarówno fizycznych, jak i emocjonalnych, psychicznych, dlatego tak ważne jest, by kobiety nie zostały z tym problemem same. We Wrocławiu znaleziono na to sposób. „Zdrowie kobiety w okresie menopauzy” to program finansowany przez miasto, a realizowany w Centrum Medycznym Medix przy pl. Hirszfelda. Tu kobiety dostaną kompleksową, specjalistyczną opiekę. Za darmo i bez kolejki.

Ale najpierw był pilotaż. Pod koniec zeszłego roku wprowadzono ten program na próbę, do oceny. 

— Wyszło, że jest bardzo dobrze przyjęty przez pacjentki. To były trzy miesiące i mimo pandemii okazało się, że w listopadzie pacjentki – jak to się mówi – drzwiami i oknami – mówi Ewa Krawczyńska, położna, edukatorka zdrowotna. 

Nic dziwnego –  menopauza to ogromne zmiany, które zachodzą w organizmie kobiety, a które trwają nawet ponad 10 lat.  Utrata miesiączki wiąże się z wieloma dolegliwościami. 

— Zaburzenia metaboliczne spowodowane zmianą funkcjonowania jajników i zmniejszeniem wydzielania przez nie hormonów co doprowadza do zmian w sferze psychicznej i innych schorzeń – wyjaśnia dr Teresa Orlik-Runge, specjalistka ginekolog położnik-ginekolog.

Często pojawia się nadciśnienie, cukrzyca, choroby sercowo-naczyniowe, niedoczynność tarczycy. Równie niebezpieczne są problemy natury psychicznej. 

Część kobiet zamyka się w sobie, wycofuje z życia społecznego, rodzinnego. W samotności borykają się z poczuciem bezradności. U niektórych pojawia się nawet depresja i absolutnie nie powinny z tym problemem zostać same – mówi Katarzyna Wójcik, psycholog.  

Dlatego tak ważny jest ten program – zdrowotny, kompleksowy, skierowany właśnie do pacjentek w okresie menopauzalnym. To program, z którego każda kobieta może skorzystać bez kolejki i za darmo. 

Ja jestem po spotkaniu z panią położną i panią ginekolog i jestem w zachwycie. Już powiadomiłam wiele moich koleżanek, różne kobitki, że jest taki program. Zachwyciła mnie bezpośredniość, otwartość, normalność, życzliwość, to że można tak o tym rozmawiać – mówi Joanna Smolak, uczestniczka programu „Zdrowie kobiety w okresie menopauzy” . 

Można o menopauzie tak rozmawiać, a wystarczy zgłosić się do Centrum Medycznego „Medix” przy pl. Hirszfelda i zapisać się na konsultacje. Najpierw kobiety trafiają do pani Ewy Krawczyńskiej, położnej z wieloletnim stażem. 

Oceniam potrzeby pacjentki i kieruję ją, za jej zgodą, do specjalistów. Jeśli chce porady dotyczącej hormonalnej terapii zastępczej, kierują do lekarza ginekologa – wyjaśnia  mówi Ewa Krawczyńska, położna, edukatorka zdrowotna. 

Wiele pacjentek decyduje się także na pomoc psychologa. 

Możliwość omówienia z psychologiem swojej aktualnej sytuacji życiowej, nurtujących problemów czy wątpliwości pozwala na spojrzenie z innej perspektywy, pozwala na nabranie świeższego spojrzenia – tłumaczy Katarzyna Wójcik, psycholog.  

Pomoc, oferowana w ramach programu, jest kompleksowa i dostępna bez skierowania. Wystarczy zgłosić się do CM Medix lub zadzwonić  – numer telefonu 603-713-030 lub 724-256-949 od poniedziałku do piątku w godzinach 14:00-15:00 – i umówić się na spotkanie ze specjalistą

Zobacz również

Wakacje to odpoczynek, jednak całe dwa miesiące bez szkoły to dużo czasu, z którym czasem nie wiadomo, co zrobić. Tutaj naprzeciw wychodzi Kobierzycki Ośrodek Sportu i Rekreacji ze swoimi sportowymi, letnimi półkoloniami.

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy