Jest projekt zagospodarowania dawnego targowiska „Flora” w Jeleniej Górze

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Teren po dawnym targowisku „Flora” w Jeleniej Górze czeka na zagospodarowanie. W latach 90-tych funkcjonowało tu targowisko, które zamknięto w 2020 roku. Mieszkańcy czekają na to, co pojawi się w tym miejscu. Samorząd ogłosił konkurs, który wyłonił wstępny projekt.

Popularna „Flora” przy ulicy Chrobrego w Jeleniej Górze funkcjonowała jako targowisko od 1989 roku, a decyzja o zamknięciu zapadła trzy lata temu. Od tego czasu szukano pomysłu na zagospodarowanie przestrzeni. Zorganizowano konkurs, który wygrała Alicja Maculewicz. 

Biorąc pod uwagę głosy pojawiające się w mediach społecznościowych lub na forach dyskusyjnych, w tym momencie dla mieszkańców jest najważniejsza zieleń. W projekcie przewidziałam np. lasy kieszonkowe, które charakteryzują się szybkim tempem wzrostu ze względu na charakter i specyfikę tych nasadzeń, ale także zieleń niskopięnną w formie krzewów lub bylin wielorocznych. Także nie są to tylko trawniki do deptania, ale także zieleń będąca na naszej wysokości. Architektura w formie ławek, oświetlenia, natomiast jest to etap koncepcyjny, a projekt i szczegóły pojawiają się zazwyczaj na etapie wykonawczym – mówi Alicja Maculewicz, architektka, autorka koncepcji „Zielony Kwartał”.

Projekt Zielony Kwartał przewiduje połączenie funkcji handlu lokalnego, zabudowy mieszkaniowej oraz przestrzeni do spędzania czasu dla mieszkańców. Obecnie projekt poddawany jest konsultacjom społecznym. 

Głównie tego, żeby to się naprawdę zdarzyło, bo poza rysowaniem różnych wizji czy fantazji, to aż się prosi, żeby jak najszybciej zagospodarować te dzikie pole. To jest pierwsza rzecz. Druga – wydaje mi się, że to jest projekt, mniejsza o szczegóły, ale samo podejście, takie powiedziałbym zielone, ogrodowe, jest wpisaniem się w tradycję tego miejsca i to jest dobre, a dwa – jest to element realizacji – nie do końca pewnie przez autorów uświadamiany – takiego dokumentu, jaki dwa lata temu z kawałkiem został opracowany dla naszych terenów pod egidą zresztą Karkonoskiego Parku Narodowego, a mianowicie „Zielona strategia dla Karkonoszy i Kotliny Jeleniogórskiej” – mówi Janusz Korzeń, architekt, Towarzystwo Karkonoskie.

Na pewno idea tych lasów kieszonkowych, które oddzielają taką nieatrakcyjną stronę, to jest super pomysł. Ja bym tam zrobiła więcej, jeszcze więcej zieleni – mówi Justyna Bielawska, mieszkanka Jeleniej Góry.

Jak pokazują zarówno głosy mieszkańców, jak i uwagi zgłoszone przez prezydenta Jeleniej Góry, zieleń jest kluczowa jeśli chodzi o zagospodarowanie dawnej ”Flory”. 

– Trochę więcej zieleni chciałbym, żeby tam było w tym projekcie. Mniej takiej infrastruktury technicznej i tej takiej małej architektury, która nie do końca wydaje mi się, że dobrze by służyła, bo chociażby tam są takie kioski, które mogłyby być jako element handlowy w niektóre dni, a w niektóre dni jako taki element – powiedzmy – do wykorzystania przez mieszkańców Jeleniej Góry. Obawiam się, że to – tak jak z różnymi takimi miejscami, które nie do końca są zabezpieczone, mogłoby być różnie. To jest jedna rzecz, ale druga rzecz – wydaje mi się, że tutaj – w centrum miasta – powinno być więcej zieleni – mówi Jerzy Łużniak, prezydent Jeleniej Góry.

Uwagi i sugestie do 10 kwietnia można przesyłać na adres mailowy kontakt@jeleniagora.pl. Jeśli projekt zostanie zaakceptowany, rozpocznie się poszukiwanie finansowania na realizację. 

Zobacz również

Już po raz 30. w Złotoryi odbyły się międzynarodowe otwarte mistrzostwa Polski w płukaniu złota. Zawody, które odbywają się zawsze w ostatnie weekendy maja przyciągają nie tylko płukaczy z całej europy, ale również turystów. 

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy