Jest umowa na ostatni element ochrony przeciwpowodziowej Wrocławia. Chodzi o wał na Maślicach

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Podpisano umowę na przebudowę wału przeciwpowodziowego w ciągu ulicy Ślęzoujście wraz z infrastrukturą drogową na Maślicach. Ta inwestycja pozwoli na wyeliminowanie ostatniego słabego punktu w ochronie przeciwpowodziowej Wrocławia.

To istotna inwestycja, o którą mieszkańcy zabiegali od lat. Ma poprawić bezpieczeństwo przeciwpowodziowe dwóch osiedli – Maślic oraz Praczy Odrzańskich.

  • W ramach tej inwestycji zostaną wykonane nowe elementy hydro-techniczne zabezpieczające obszar Maślic i Praczy Odrzańskich, oraz nowa nawierzchnia drogowa. Droga klasy D będzie miała szerokość 5 metrów. Powstanie również chodnik dwumetrowy wraz z oświetleniem. Wszystko to w celu zwiększenia bezpieczeństwa komunikacyjnego osób, które będą tędy się komunikowały, zarówno w celach rekreacyjnych, jak i poruszając się między osiedlami –mówi Tomasz Staruchowicz, dyrektor Zarządu Dróg i Utrzymania Miasta we Wrocławiu.

Koszt inwestycji to ponad 12 milionów złotych. Wykonawca ma na realizację 12 miesięcy, ale czas może ulec zmianie ze względu na to, że prace będą prowadzone na obszarze cennym przyrodniczo. Z tego względu stworzono zespół specjalistów.

  • Oczywiście, będziemy się starać, aby inwestycja powstała w tym czasie. Będziemy teraz bacznie obserwować jakie są potrzeby zabezpieczeń przyrodniczych – w tym migracji płazów i innych zwierząt, które też mogą wpłynąć na czas. Czas jest bardzo ważny, natomiast przyroda gra pierwsze skrzypce dla nas przy tej inwestycji – dodaje Tomasz Staruchowicz, dyrektor Zarządu Dróg i Utrzymania Miasta we Wrocławiu.

Od powodzi w 1997 roku mija 25 lat – wtedy pod wodą znalazło się miasto. Od tego czasu zrealizowano szereg inwestycji, które miały przeciwdziałać powodziom. Przebudowa wałów wzdłuż ulicy Ślęzoujście jest ostatnim słabym elementem całego systemu, który chroni mieszkańców Wrocławia.

  • Marzymy o tym od lat, a dokładnie od 2010 roku, kiedy była już druga powódź. Wtedy wiedzieliśmy już, że będzie organizowany projekt modernizacji Wrocławskiego Węzła Wodnego. Jesteśmy bardzo zadowoleni z tego, co się dzisiaj zdarzyło – z podpisania umowy. Oby się im powiodło przez 12 miesięcy i oby nic się nie wydarzyło takiego jak w 1997 roku – zaznacza Grażyna Lange, przewodnicząca Rady Osiedla Maślice.

  • Jeżeli chodzi o inwestycje, które zostały zrealizowane w ramach projektu ochrony przeciwpowodziowej dorzecza Odry, jak i tej inwestycji organizowanej w ramach obecnego projektu – te projekty powodują, że powódź taka jak ta z 97 roku mogłaby być przeprowadzona w sposób bezpieczny. Zarówno przez miejscowości między Opolem, a Wrocławiem, jak i w samym Wrocławiu, ponieważ zbiornik Racibórz, który został wykonany w pierwszym projekcie może już na dzień dzisiejszy złapać falę i ją spłaszczyć. Natomiast system wrocławskiego węzła wodnego dzięki modernizacji umożliwia przeprowadzenie fali powodziowej w sposób bezpieczny i kontrolowany przez cały system kanałów i budowli hydro-technicznych – podsumowuje Piotr Suproń, dyrektor Projektu Ochrony Przeciwpowodziowej w dorzeczu Odry i Wisły.

Zadanie będzie realizowane przez Gminę Wrocław w ramach Projektu Ochrony Przeciwpowodziowej w Dorzeczu Odry i Wisły (POPDOW), który jest dofinansowany ze środków budżetu państwa, Banku Światowego oraz Banku Rozwoju Rady Europy.

Zobacz również

Zamek Piastowski w Jaworze jest miejscem, które przez sporą część swojej historii pełniło funkcję więzienia, zarówno nazistowskiego, jak i komunistycznego. Jednak pod koniec lat 80. artystyczne środowiska zaczęły wykorzystywać jego przestrzeń do twórczości artystycznej. Obecnie jest to miejsce alternatywnej sztuki i muzyki.

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy