– Patrząc na 10 lat historii Kongresu Energetycznego, należy podkreślić, że tego typu formuła jest bardzo potrzebna. Cieszymy się, że przez te 10 lat mogliśmy wspólnie pracować w duchu zgody i kreatywności. Mamy nadzieję, że kolejne edycje kongresu również odbędą się na Dolnym Śląsku, a wtedy będziemy mogli ocenić zmiany, o których dzisiaj dyskutujemy– powiedział Hubert Papaj, Prezes Zarządu Karkonoskiej Agencji Rozwoju Regionalnego S.A.
– To mój pierwszy raz na tym kongresie i na tle innych wydarzeń tego typu jest to wyjątkowo interesujące i merytoryczne spotkanie. To niezwykle ważne miejsce, gdzie można bez potrzeby podróżowania po kraju porozmawiać o bieżących kwestiach związanych z energetyką – mówiła Dagmara Peret, Country Manager GE Hitachi Nuclear, V-ce President.
Kongres Energetyczny we Wrocławiu po raz kolejny stał się miejscem wymiany wiedzy i doświadczeń. Uczestnicy zgodnie podkreślali, że transformacja energetyczna jest nie tylko koniecznością, ale także szansą na rozwój i wzmocnienie bezpieczeństwa energetycznego w przyszłości.
– Takie wydarzenia są bardzo potrzebne, zwłaszcza w kontekście transformacji energetycznej. Ważne, by spotkania te były merytoryczne i skupiały osoby mające realny wpływ na zmiany w sektorze energetycznym. Dzięki temu mogą stać się platformą do wymiany wiedzy oraz pogłębionych dyskusji, które prowadzą do konkretnych działań. Działania te muszą być podjęte jak najszybciej, aby przeprowadzić skuteczną transformację energetyczną w odpowiednim czasie dla polskiej gospodarki– podkreśliła Joanna Smolik, Dyrektor Departamentu Relacji Strategicznych w Banku Gospodarstwa Krajowego.
– Kongres Energetyczny DISE to moje ulubione wydarzenie i przyznaję, że jestem tu co roku. Panele dyskusyjne są merytoryczne, dobór tematów i ekspertów doskonały. To także okazja do rozmowy z osobami, które doskonale znają się na transformacji energetycznej i mają ciekawe pomysły, często też przykłady rozwiązań, które można wdrożyć na różnych poziomach: centralnym, regionalnym czy lokalnym. Zdecydowanie warto tu być, by nie tylko zdobyć wiedzę, ale też rozbudować sieć kontaktów – zaznaczył Kamil Wyszkowski, Przedstawiciel Krajowy i Dyrektor Wykonawczy UN Global Compact Network Poland, przedstawiciel UNOPS w Polsce.
– Dwa dni DISE to zawsze świetna okazja do spotkań, zarówno biznesowych, jak i mniej formalnych. To także czas na dyskusje na scenie oraz w kuluarach. Tegoroczny kongres, jak zwykle, obfitował w tego typu spotkania i relacje. Bardzo dziękuję i gorąco polecam– mówiła Małgorzata Dobosz, Dyrektor ds. Komunikacji i Zrównoważonego Rozwoju, OX2 w Polsce.
– Jubileuszowy 10. Kongres odbył się w szczególnych okolicznościach, bowiem ryzyko powodziowe towarzyszyło nam w trakcie wydarzenia. Staraliśmy się także włączyć w pomoc powodzianom. Zbiórka, którą wspólnie z Pracodawcami RP zorganizowaliśmy, zasiliła ten szczytny cel o kolejne kilkaset tysięcy złotych. Dużo rozmawialiśmy również o sposobach zapobiegania zmianom klimatycznym, które przyczyniają się do takich niebezpiecznych zjawisk – powiedział Remigiusz Nowakowski, Prezes Dolnośląskiego Instytutu Studiów Energetycznych DISE.
Nowakowski zaznaczył, że aby skutecznie przeciwdziałać zmianom klimatycznym, konieczne jest wprowadzenie nowych technologii oraz dywersyfikacja źródeł energii.
– Główna narracja kongresu dotyczyła tego, jak możemy wykorzystać energię odnawialną do zapewnienia niezależności od surowców kopalnych i paliw importowanych. Inwestycje w odnawialne źródła energii znacząco zmienią polski sektor energetyczny, obniżając emisyjność naszego miksu energetycznego i zapewniając konkurencyjną oraz dostępną energię dla naszych mieszkańców – dodał Nowakowski.