– W tym roku ze względu na pandemię niestety nie ma juwenaliów, ale tak czy siak zebraliśmy się, żeby wspierać naszą planetę i pomóc w tej akcji, ponieważ uważamy, że jest bardzo fajna – mówi Arkadiusz Łomiński, student Politechniki Wrocławskiej.
– Uważam, że taka akcja jest jak najbardziej przydatna i uważam, że to powinien być to nieodłączny element każdych juwenaliów. Ponieważ jako studenci, ja już też niedługo jako były student rzeczywiście robimy ten bałagan, który staramy się sprzątać z ramienia samorządów itd. Ludzie są za mało zobligowani, żeby po sobie posprzątać i to się potem przejawia na skalę taką ludzką, że mieszkamy na planecie Ziemia, która jest po prostu zaśmiecona – mówi Rafał Czapliński, student Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu.
Taka akcja między innymi ma na celu zbudować proekologiczną postawę wśród studentów, a także zwiększyć świadomość ekologiczną społeczeństwa.
– Dzisiejsze wydarzenie, czyli #TrashTagChallenge jest takim działaniem, które pozwoli nam zwiększyć świadomość ludzi odnośnie do zbiórki odpadów w miejscach publicznych. To znaczy niby każdy z nas wie, że trzeba zbierać odpady, trzeba zbierać je selektywnie, ale właśnie takie zielone miejsca pokazują, że jednak tych odpadów jest dużo. Niestety pomimo tego, że od dziecka uczy się nas tego, że te odpady trzeba zbierać, to w praktyce wygląda to troszeczkę inaczej – mówi mg inż. Anna Janda, Wydział Inżynierii Środowiska Politechniki Wrocławskiej.
W ubiegłych latach taka akcja tradycyjnie odbywała się po imprezie juwenaliowej i chociaż w tym roku ze względu na pandemię wydarzenie po raz kolejny zostało odwołane, studenci postanowili kontynuować tradycję.
– W ubiegłym roku była pandemia nie mieliśmy imprezy juwenaliowej, w tym roku również nie było stacjonarnej imprezy juwenaliowej, ale to nie przeszkadza nam, abyśmy nadal sprzątali tereny zielone we Wrocławiu i padła koncepcja, aby właśnie kontynuować tradycję. Stwierdziliśmy, że w tym roku również już po otwarciu, po lockdownie wyjdziemy i posprzątamy tereny zielone. W kolejnych edycjach będziemy zwracać uwagę na inne miejsca zielone i przy okazji tego sprzątania przede wszystkim chcemy zwrócić uwagę, aby po prostu nie zaśmiecać tych terenów, żeby prowadzić selektywną zbiórkę odpadów, nawet jeżeli wychodzimy na piknik czy nad Odrę – mówi Łukasz Ptaszek, Politechnika Wrocławska.
Jak podkreślają organizatorzy akcja nie skończy się na wielkim sprzątaniu okolicy Wyspy Opatowieckiej, ale będzie kontynuowana w sieci.
– Planujemy w najbliższym czasie sukcesywnie udostępniać w sieci materiały edukacyjne, które będą przygotowane przez pracowników Wydziału Inżynierii Środowiska, przez doktorantów. Będą to materiały, które będą na przykład dotyczyły selektywnej zbiórki odpadów, jak to robić poprawnie, co zrobić z odpadami niebezpiecznymi, dlaczego tyle płacimy za odbiór odpadów, co dzieje się w zakładach przetwarzania odpadów. Będziemy tworzyli takie materiały, które pozwolą każdemu zwiększyć swoją wiedzę na ten temat, który dotyka każdego z nas codziennie – dodaje mgr inż. Anna Janda.
Studenci, którzy w tym dniu byli poza Wrocławiem również dostali zaproszenie do udziału w akcji, a więc mogli do niej dołączyć sprzątając inne okolice.