„Kaligula” jest tekstem specjalnym, tekstem wyjątkowym dla mnie. Przyjęliśmy takie założenie, że będziemy realizować jedną z trudniejszych wersji „Kaliguli”, ponieważ muszę przypomnieć, że Albert Camus pisał ten tekst około 30 lat – mówi Robert Czechowicz, reżyser.
Chociaż dramat Alberta Camusa opowiada o rzymskim cesarzu, na scenie – oprócz wizualizacji – nie widać śladów antyku. Spektakl przedstawia rzeczywistość współczesnego, młodego chłopaka, który szuka odpowiedzi na najważniejsze pytania.
Wybraliśmy taka wersję, która moim zdaniem jest najrzadziej grywana i wybraliśmy tłumaczenie, które nawet nie wiem, czy było kiedyś realizowane – mówi Robert Czechowicz, reżyser.
Postać Kaliguli odgrywają dwaj aktorzy. Oprócz tego, wewnętrzne rozdarcie głównego bohatera symbolizują tancerze, którzy są w pewnym sensie zmultiplikowanym Kaligulą.
Jest to zabieg, mający dodać tej postaci pewnej nuty schizofrenii, transcendencji. Zaryzykuje stwierdzenie, że to jest rollercoaster. Oczywiście trauma to nie jest stricte emocja, ale z tej traumy wynika nie tylko rozpacz i gniew, smutek i wściekłość, ale cała gama również pozornie pozytywnych emocji – mówi Paweł Wydrzyński, odtwórca roli Kaliguli.
Dla mnie to jest przede wszystkim o miłości i o miłości zranionej, o delikatności, wrażliwości, czułości skrzywdzonej, zranionej, wykrzywionej i zdegenerowanej przez te rany – mówi Hubert Kowalczys, odtwórca roli Kaliguli.
Dużą rolę w koncepcji spektaklu odgrywa trauma. Trauma młodego chłopaka, która objawia się takim rozdwojeniem – mówi Paweł Wydrzyński, odtwórca roli Kaliguli.
Musimy ten spektakl dotknąć, powąchać, przeżyć razem z aktorami, wejść w strukturę Rzymu, Kaliguli i innych postaci – mówi Jacek Gawroński, dyrektor Teatru Polskiego.
Oprócz Kaliguli, Teatr Polski przygotowuje kolejne nowości.
Trwają próby do „Lotu nad kukułczym gniazdem” w reżyserii Cezarego Ibera i zaraz zaczną się przymiarki do „Stara kobieta wysiaduje” w reżyserii Grzegorza Brala i to będą dwie duże premiery w jesieni. Zapraszam wszystkich, przychodźcie do Teatru Polskiego we Wrocławiu na wszystkie nasze spektakle – mówi Jacek Gawroński, dyrektor Teatru Polskiego.
Premiera „Kaliguli” odbędzie się 26 czerwca.