Kaligula w Teatrze Polskim

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
"Kaligula" to spektakl Teatru Polskiego w reżyserii Roberta Czechowskiego. Spektakl swoją premierę miał trzy miesiące temu, jednak teraz wraca na scenę, aby szokować widzów niekonwencjonalną formą.

„Kaligula” jest tekstem specjalnym, tekstem wyjątkowym dla mnie. Przyjęliśmy takie założenie, że będziemy realizować jedną z trudniejszych wersji „Kaliguli”, ponieważ muszę przypomnieć, że Albert Camus pisał ten tekst około 30 lat – mówi Robert Czechowicz, reżyser.

Chociaż dramat Alberta Camusa opowiada o rzymskim cesarzu, na scenie – oprócz wizualizacji – nie widać śladów antyku. Spektakl przedstawia rzeczywistość współczesnego, młodego chłopaka, który szuka odpowiedzi na najważniejsze pytania.

Wybraliśmy taka wersję, która moim zdaniem jest najrzadziej grywana i wybraliśmy tłumaczenie, które nawet nie wiem, czy było kiedyś realizowane – mówi Robert Czechowicz, reżyser.

Postać Kaliguli odgrywają dwaj aktorzy. Oprócz tego, wewnętrzne rozdarcie głównego bohatera symbolizują tancerze, którzy są w pewnym sensie zmultiplikowanym Kaligulą.

Jest to zabieg, mający dodać tej postaci pewnej nuty schizofrenii, transcendencji. Zaryzykuje stwierdzenie, że to jest rollercoaster. Oczywiście trauma to nie jest stricte emocja, ale z tej traumy wynika nie tylko rozpacz i gniew, smutek i wściekłość, ale cała gama również pozornie pozytywnych emocji – mówi Paweł Wydrzyński, odtwórca roli Kaliguli.

Dla mnie to jest przede wszystkim o miłości i o miłości zranionej, o delikatności, wrażliwości, czułości skrzywdzonej, zranionej, wykrzywionej i zdegenerowanej przez te rany – mówi Hubert Kowalczys, odtwórca roli Kaliguli.

Dużą rolę w koncepcji spektaklu odgrywa trauma. Trauma młodego chłopaka, która objawia się takim rozdwojeniem – mówi Paweł Wydrzyński, odtwórca roli Kaliguli.

Musimy ten spektakl dotknąć, powąchać, przeżyć razem z aktorami, wejść w strukturę Rzymu, Kaliguli i innych postaci – mówi Jacek Gawroński, dyrektor Teatru Polskiego.

Oprócz Kaliguli, Teatr Polski przygotowuje kolejne nowości.

Trwają próby do „Lotu nad kukułczym gniazdem” w reżyserii Cezarego Ibera i zaraz zaczną się przymiarki do „Stara kobieta wysiaduje” w reżyserii Grzegorza Brala i to będą dwie duże premiery w jesieni. Zapraszam wszystkich, przychodźcie do Teatru Polskiego we Wrocławiu na wszystkie nasze spektakle – mówi Jacek Gawroński, dyrektor Teatru Polskiego.

Premiera „Kaliguli” odbędzie się 26 czerwca.

Zobacz również

Nadchodzi jesień, a wraz z nią chłodniejsze dni. To oznacza, że na drogach mogą pojawić się nowe dziury. Czy miasto poradziło sobie już z tymi z zeszłego sezonu? Jakie prace czekają nas w najbliższym czasie? To pytania, które na pewno zadają sobie kierowcy przed nadchodzącym sezonem.

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy