Kampania „Serce kobiety”. Lekarze zachęcają do badań profilaktycznych

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Zawał serca i udar mózgu są najczęstszymi przyczynami zgonów kobiet w Polsce i Europie, dlatego lekarze zachęcają kobiety do tego, żeby się badały. Dotyczy to zwłaszcza pań powyżej 55. roku życia. Dolnośląski Szpital Specjalistyczny im. T. Marciniaka, wspólnie z Urzędem Marszałkowskim Województwa Dolnośląskiego po raz drugi wystartowali z akcją „Serce Kobiety”, która ma na celu uświadomić mieszkanki Wrocławia i Dolnego Śląska o chorobach serca i zachęcić je, żeby się badały.

Beata Waniak ma 59 lat, od kilku lat jest pacjentką Dolnośląskiego Szpitala Specjalistycznego im. T. Marciniaka. O tym, że ma problemy zdrowotne, dowiedziała się przez przypadek.

Miałam trudną sytuację w pracy, byłam osobą mobbingowaną. Wyzwany policjant kazał zmierzyć ciśnienie, a potem skonsultował to z dyżurką i stwierdzili, że zawiozą mnie karetką do szpitala i w ten sposób, pod wpływem tego incydentu, przeprowadzonych badań, dowiedziałam się, że mam problemy z ciśnieniem – mówi Beata Waniak, pacjentka Dolnośląskiego Szpitala Specjalistycznego im. T. Marciniaka.

Jak wspomina pani Beata, po przeprowadzeniu odpowiednich badań okazało się, że sprawa jest poważna i trzeba temu się przyglądać.

Pod wpływem tych systematycznych badań ciśnienia, przy okazji cholesterolu, okazało się, że mam problemy zarówno z ciśnieniem, jak i z cholesterolem. W związku z tym, wprowadzono leczenie – mówi Beata Waniak.

Specjaliści przestrzegają, że kobiety często nie zdają sobie sprawy z tego, że są w grupie ryzyka. Według najnowszych danych Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego, choroby sercowo-naczyniowe odpowiadają za 45% wszystkich zgonów u kobiet, u mężczyzn z kolei za 39%.

Celem naszej kampanii jest wydłużenie życia kobietom. Chcemy to zrobić poprzez zatrzymanie rozwoju miażdżycy. Miażdżycę można zatrzymać poprzez zwalczanie tych czynników, ryzyka, które je tworzą, czyli wysokie ciśnienie krwi, wysoki cukier we krwi, wysoki cholesterol we krwi – mówi dr hab. Joanna Jaroch prof. UMW, kierownik Oddziału Kardiologii w szpitalu im. T. Marciniaka

Dlatego tak ważne jest, żeby kobiety badały ciśnienie oraz poziom glukozy i cholesterolu we krwi, co pomoże uniknąć w przyszłości zawału serca lub udaru mózgu. Lekarze rodzinni zachęcają do badań profilaktycznych, zanim wystąpią niepokojące objawy.

Musimy pamiętać, że ich objawy często nie są bardzo typowe. Nie zawsze jest to ból w klatce piersiowej, czasami to jest duszność, zgaga, nudności, przemęczenie, pogorszenie tolerancji wysiłku, nie kojarzymy tych objawów z poważną chorobą serca, raczej ze zmęczeniem, zabieganiem – mówi Agata Sławin, specjalista medycyny rodzinnej, wiceprezes Dolnośląskiego Związku Lekarzy Rodzinnych – Pracodawców.

W ramach pierwszej kampanii „Serce kobiety” udało się dotrzeć z informacją do setek tysięcy kobiet. Ambasadorką tej akcji jest aktorka Kinga Preis.

Zarówno pierwszą edycję, jak i drugą, finansujemy ze środków budżetu województwa dolnośląskiego. Jednym z efektów naszych działań w ramach pierwszej edycji jest 1. miejsce w ogólnopolskim rankingu w kategorii „Profilaktyka i popularyzacja zdrowego stylu życia”. Nasza kampania została doceniona jako najbardziej efektywna w kraju w tej kategorii – mówi Katarzyna Kapuścińska, dyrektor Dolnośląskiego Szpitala Specjalistycznego im. T. Marciniaka.

W tej edycji chcieliśmy zwrócić uwagę i powiązać również tegoroczną kampanię z programem 40+, ponieważ takie proste badanie jak zbadanie poziomu cholesterolu, cukru we krwi mogą już wskazywać na chorobę serca. W związku z tym, mamy również w tym roku patronat Ministerstwa Zdrowia nad tym projektem – mówi Marcin Krzyżanowski, wicemarszałek województwa dolnośląskiego.

Zobacz również

Święta to czas, gdy większość z nas spędza w gronie najbliższych. Mamy swoje tradycje oraz potrawy, które znajdują się na naszych stołach. Dzisiaj postanowiliśmy sprawdzić, co dzieci wiedzą na ten temat. 

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy