Karate – trening ciała i umysłu

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Mówi się, że karate kształtuje nie tylko ciało, ale i umysł. Nasza kamera towarzyszyła zmaganiom podczas jednego z treningów w klubie Kyokushin Karate.

Marcel Kopij ma 21 lat, karate trenuje już 13.

13 lat ciężkich treningów. Krew, pot i łzy jak to się mówi w naszym karateckim slangu. Bardzo ciężko na to pracowałem, zdałem na czarny pas w zeszłym roku. Jestem z tego bardzo dumny. Nabrałem motywacji, żeby dalej przekazywać tę widzę, którą tyle lat zbieram – mówi Marcel Kopij, instruktor w Klubie Kyokushin Karate.

Teraz sam trenuje najmłodszych i stara się im przekazywać tę filozofię. Jak sam podkreśla, karate miało ogromny wpływ na jego rozwój. 

Od małego, kiedy byłem tylko prowokowany do bójki, nigdy nie dałem się sprowokować, bo wiedziałem, że mam gdzie trenować i mogę stawać się coraz silniejszy i mądrzejszy, tego też uczę moje dzieciaki – dodaje Marcel Kopij, instruktor w Klubie Kyokushin Karate.

Lubię sztuki walki, interesuje mnie to. Poza tym, to się może kiedyś przydać.

 Chciałbym kiedyś zostać senseiem.

Jest bardzo dobrze, ćwiczeni nie są za trudne. Trenuję, bo chciałbym być silniejszy- zdradzają młodzi karatecy.

W grupie na razie trenuje 7 osób, ale jak podkreśla instruktor w czasie pandemii to niezły wynik.

Karate jest bardzo dobrym sportem ogólnorozwojowym. Nie stawiamy tylko na samą walkę i spięcie. Stawiamy także na rozciągnie, gibkość i siłę. Chcemy, aby dzieci były szczupłe i dobrze się rozwijały – dodaje Marcel Kopij, instruktor w Klubie Kyokushin Karate.

W tej szkole trenujemy już pół roku. Za nami kilka egzaminów, ostatnio zdaliśmy na pomarańczowy czas, także jest bardzo fajnie. Syn jest zadowolony, chodzi na każdy trening i nie odpuszcza – podsumowuje Vladek Yermochenko, rodzic uczestnika zajęć karate.

Po pandemii najmłodsi z pewnością będą potrzebowali jeszcze więcej aktywności fizycznej. Piłka nożna, bieganie czy karate. Ważne by każdy wybrał coś, co lubi.

Zobacz również

Zamek Piastowski w Jaworze jest miejscem, które przez sporą część swojej historii pełniło funkcję więzienia, zarówno nazistowskiego, jak i komunistycznego. Jednak pod koniec lat 80. artystyczne środowiska zaczęły wykorzystywać jego przestrzeń do twórczości artystycznej. Obecnie jest to miejsce alternatywnej sztuki i muzyki.

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy