Karate – trening umysłu

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Koniec wakacji, to nie tylko powrót do szkolnych obowiązków, ale także czas wybierania zajęć dodatkowych. Obok lekcji języków obcych, baletu lub nauki gry na instrumencie, coraz bardziej popularne są sztuki walki. Karate pochodzi z Japonii i ma ponad stuletnią tradycję, a oprócz rozwoju fizycznego uczy przede wszystkim dyscypliny.

– Bardzo ważne są zasady. Szacunek dla starszych, brak agresji, porządek, ale także technika. To sport dla wszystkich. Naszym hasłem jest – Przyjdź od 4 do 104 lat – mówi Jacek Lamot, Shihan, główny instruktor karate.

Jacek Lamot karate praktykuje od ponad 30 lat, dziś ma już czarny pas i tytuł Shihan. Jak sam przyznaje treningi można rozpocząć w bardzo wczesnym wieku, jednak praktykę rozpoczyna się zawsze od ćwiczeń związanych z gibkością i siłą. Dopiero później pojawiają się elementy karate. A trening ciała dobrze wpływa na edukację.

Mówi się, że dzieci, które trenują karate, dużo lepiej się uczą. Dlaczego? Bo lepiej się koncentrują. Uczymy też dzieci słuchania nauczycieli, to ważne w sporcie i nie tylko. Tego wymagamy od naszych zawodników – dodaje shihan.

Oprócz treningu ciała i umysłu, doświadczeni karatecy mają także opanowaną sztukę samoobrony, to jednak nie daje pozwolenia na wykorzystanie tej techniki poza salą.

W karate mamy kodeks. Jednym z punktów jest fakt, że nie rozpowszechniamy naszych technik poza salą do ćwiczeń, to bardzo ważne – wyjaśnia instruktor.

Klub Kyokushin Karate Wrocław od wielu lat współpracuje z gminą Kobierzyc i Kobierzyckim Ośrodkiem Sportu i Rekreacji.

Pan Jacek współpracuje z nami właściwie od początku i długo wcześniej. Można powiedzieć, że wysoki poziom karate w naszej gminie, to jego zasługa. Mamy kilka grup, treningi odbywają się codziennie – mówi Maja Muszyńska, dyrektor KOSiR-u.

Naszą sztandarową imprezą jest Kobierzyce Cup, który w tym roku miałby dziesiątą jubileuszową edycję. Sytuacja jednak zmuszała nas do przeniesienia tej uroczystości – podsumowuje trener.

Jubileuszowa edycja Kobierzyce Cup jest planowana na kwiecień 2021.

Zobacz również

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy