Katastrofy powojennego Wrocławia w rynku

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Studenci Uniwersytetu Wrocławskiego wspólnie z Centrum Historii Zajezdnia po raz kolejny stworzyli wystawę w przestrzeni publicznej. Wystawa plenerowa pod tytułem „Katastrofy powojennego Wrocławia” ma za zadanie przypomnieć wrocławianom o tragicznych wydarzeniach, które miały wpływ na tworzenie historii miasta.

W ramach zajęć z zarządzania projektami i organizacji projektów historycznych studenci tworzą realne wystawy, które stają w różnych miejscach. Ta akurat stanęła na wrocławskim rynku.

Na początku roku studenci dyskutowali na tematy, którymi by się zajęli w trakcie zajęć i padło na katastrofy, stąd wystawa o powojennych katastrofach – mówi dr hab. Wojciech Kucharski, Uniwersytet Wrocławski.

Wystawa prezentuje kilka najistotniejszych katastrof z bardzo różnych obszarów. Między innymi pożar kościoła Św. Elżbiety, powódź tysiąclecia oraz epidemię ospy z 1963 roku. Każdy student z grupy projektowej miał przygotować po jednej planszy wystawowej.

Przygotowywałem jedną z plansz do wystawy odnoszącą się do powodzi tysiąclecia. Była bliska memu sercu, ponieważ moja rodzina uczestniczyła w pomaganiu podczas powodzi – opowiada Paweł Zygadło, student Uniwersytetu Wrocławskiego.

Szukaliśmy informacji, wiadomo nie było to takie proste biorąc pod uwagę sytuację epidemiologiczną, musieliśmy znaleźć źródła itd., ale wydało nam się to najciekawsze – mówi Aleksandra Fotek, studentka Uniwersytetu Wrocławskiego.

Do tego, żeby zainteresować ludzi historią należy używać różnych dróg. Dzieje miasta zawsze obfitowały w takie wydarzenia i myślę, że to jest rzecz ciekawa, wiele osób zatrzyma się i popatrzy na to – mówi Juliusz Woźny, Centrum Historii Zajezdnia.

Wystawa „Katastrofy powojennego Wrocławia” to już kolejna z serii wystaw, które powstają ze współpracy studentów z kierunku historia w przestrzeni publicznej i Centrum Historii Zajezdnia.

Tego typu wystawy są dostępne dla każdego nieodpłatnie, prezentują wysiłek studentów, pokazują, że kształcimy osoby, które są świadome swojej funkcji społecznej, a jednocześnie mają dużo radości z tego, że coś kreują – mówi prof. Przemysław Wiszewski, rektor Uniwersytetu Wrocławskiego.

Na wystawę można spoglądać do 15 lutego na wrocławskim rynku.

Zobacz również

W najbliższy piątek 23 lutego na Dużej Scenie Teatru Polskiego we Wrocławiu zostanie zagrany spektakl „Kaligula” w reżyserii Roberta Czechowskiego. Warto przyjść i zobaczyć ten spektakl chociażby ze względu na to, że będzie to jeden z ostatnich spektakli, który zostanie zagrany na Dużej Scenie. Przypomnijmy, że już w kwietniu rozpocznie się tutaj remont.

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy