Każdy może zrobić coś dla planety

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Międzynarodowy Dzień Ziemi może być dobrym impulsem na wprowadzenie drobnych zmian w naszym zachowaniu, które pozytywnie wpłyną na planetę i środowisko. Właśnie dlatego Wrocławskie Centrum Seniora, Ekoladnia.edu i Ekosystem wspólnie stawiają na edukację seniorów.

Wrocławscy seniorzy są bardzo zaangażowani. Trzeba przyznać, że jest to bardzo prężna grupa społeczna we Wrocławiu. Spotkaliśmy się z seniorami indywidualnie, na warsztatach organizowanych przy okazji różnych imprez. Zarówno w plenerze, jak i podczas zajęć typowo skierowanych do seniorów. Odkąd mamy pandemię, przeszliśmy do wirtualnej rzeczywistości. Prowadziliśmy warsztaty dla seniorów przez internet oraz różnego rodzaju platformy – mówi Dorota Witkowska, Ekosystem Wrocław.

Dzień Ziemi obchodzony 22 kwietnia ma przypominać nam, mieszkańcom tej planety, że każde nasze działanie ma wpływ na naturę i środowisko, w którym żyjemy i z którego czerpiemy, dlatego tak ważne jest, żeby go nie zanieczyszczać. Jednym ze sposobów może być założenie własnego kącika recyklingowego w domu lub pracy. To może być na przykład miejsce, w którym będziemy składować baterie i żarówki, które później wyrzucimy w odpowiednim miejscu.

Zapominamy o segregacji i przy okazji mówimy „To nie jest aż taki problem, jedna bateria świata nie zmieni” ale tak nie jest niestety. Ta jedna bateria wrzucona do odpadów zmieszanych powoduje ogromne zatrucie środowiska i może stanowić duże zagrożenie. Tam są związki niebezpieczne dla zdrowia, bardzo trujące, więc takie kąciki możemy sobie sami organizować. Znamy przypadki, gdzie w mieszkaniach lub blokach, mieszkańcy zorganizowali się i postawili pudełko przy bramie. Tam sobie wyrzucają baterie. Jedna osoba to przywozi do nas – dodaje Dorota Witkowska, Ekosystem Wrocław.

Specjaliści zachęcają, żeby zacząć od jednej rzeczy, która wejdzie nam w nawyk. Może być to na przykład wyrzucanie papieru za każdym razem, kiedy i tak przechodzimy obok pojemników na odpady. Dbanie o środowisko to nie tylko segregacja, to również troska o jakość powietrza, którym wszyscy oddychamy. Wrocław zachęca mieszkańców do wymiany ogrzewania na bardziej ekologiczne, a tym, którzy się na to zdecydowali, proponuje dopłaty do rachunków za ogrzewanie w ramach Lokalnego Programu Osłonowego.

Można otrzymać do 4 tysięcy złotych rocznie dofinansowania do zwiększonych kosztów ogrzewania mieszkania. Aby uzyskać takie dofinansowanie, należy złożyć wniosek w jednym z zespołów terenowej pracy socjalnej Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej we Wrocławiu. Do wniosku o dofinansowanie do zwiększonych kosztów ogrzewania mieszkania należy dołączyć kilka dokumentów, między innymi takie, które potwierdzają prawo do użytkowania lokalu, w którym wymieniony został system ogrzewania, dokumenty potwierdzające wymianę systemu, oraz dokumenty potwierdzające zamieszkanie w lokalu, przed wymianą tego systemu – zaznacza Michał Szydłowski, zastępca dyrektora do spraw pomocy społecznej MOPS Wrocław.

Segregacja, dbanie o jakość powietrza, niemarnowanie pitnej wody – to tylko kilka elementów, które mają znaczenie dla planety i naszego życia na niej. W Międzynarodowy Dzień Ziemi warto pomyśleć, co każdy z nas może zrobić dla środowiska.

Zobacz również

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy