Każdy powinien udzielić pierwszej pomocy. To ratuje życie

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
W życiu każdego człowieka są sytuacje, w których kluczowe znaczenie mają nasze umiejętności, zdecydowanie i odwaga. Są zdarzenia, w których zagrożone jest ludzkie życie i to ludzkie życie leży w naszych rękach. I od tego, czy umiemy udzielać pierwszej pomocy i jak jej udzielimy zależy, czy człowiek przeżyje czy nie. Dlatego warto uczestniczyć w szkoleniach, które poprawiają takie umiejętności i sprawiają, że możemy czuć się bezpiecznie i będziemy wiedzieć, jak w takich sytuacjach się zachowywać.

Na Stadionie Olimpijskim szkolono nauczycieli, którzy na co dzień, w ramach przedmiotu edukacja dla bezpieczeństwa, uczą praktycznych umiejętności udzielania pierwszej pomocy w szkole.  

Szkolimy tych, którzy będą szkolić dalej, żeby mieć jedną narrację na temat pierwszej pomocy – współczesną, nowoczesną, praktyczną i pracujemy w ramach jednej kampanii – mówi Karolina Olejnik, koordynatorka Wrocławskiej Akademii Pierwszej Pomocy. 

Organizatorzy zaskakiwali uczestników, którzy musieli pomóc ofierze wypadku – złamana noga, krwotok, inne obrażenia. 

Za ile będzie pogotowie? Za 10 minut. 

Uczestnicy poradzili sobie dobrze, ale emocje były ogromne, mimo że to tylko symulacja. 

Jak jest wiele osób, to zawsze musi być ktoś, kto zapyta, czy pogotowie wezwane. Ja nie miałam takiej sytuacji, dla mnie to stres i emocje, ja krwotok zatamuję, pytanie tylko, co mam do dyspozycji – mówi Agnieszka Duda, nauczycielka edukacji dla bezpieczeństwa  w X LO we Wrocławiu.  

Przy okazji rozwiewano największe mity, że udzielając nieprawidłowo pomocy, można bardziej zaszkodzić niż pomóc. 

Każda pierwsza pomoc jest dobra. Laik nie musi udzielać pomocy profesjonalnie, ale może starać się najlepiej jak potrafi i może. Warto znać kilka zasad – starać się nie zaszkodzić, działać logicznie i każda czynność jest pierwszą pomocą –  mówi Michał Podgórski, ratownik medyczny. 

Najważniejsze to właściwa resuscytacja i masaż serca. To podstawowa umiejętność, nie najłatwiejsza.  

Bardzo ciężka, dwie minuty i można się zasapać, ale adrenalina robi swoje i jesteśmy w stanie wiele wytrzymać podczas adrenaliny. Polecam się uczyć, to coś wspaniałego – mówi Joanna Markowska, grupa poszukiwawczo-ratownicza Live.  

Nowoczesne szkolenie to także gogle VR, które przenoszą nas do wirtualnej rzeczywistości. 

Oceniamy wszystkie elementy – bezpieczeństwo, przytomność, wzywamy pomoc, oceniamy oddech i uczymy się uciśnięć klatki piersiowej – mówi Grzegorz Kobuszewski, ratownik medyczny, firma 4 HELP VR.   

Krok po kroku mówi nam, co mamy robić, odlicza czas, w jakim tempie musimy uciskać, nabieramy rytmu razem z VR. – Czyli dobrze wszystko? – Czad  – mówi Zuzanna Szewczyk, Szkoła Podstawowa nr 51 we Wrocławiu. 

Ratownicy przekonują, że takie szkolenia powinniśmy – dla własnego bezpieczeństwa – bo nasza pomoc może być niezbędna w każdej sytuacji – przechodzić regularnie. I jest taka możliwość. 

Szkolenia są w Przestrzeni Trzeciego Wieku, oczywiście bezpłatne, zapraszamy w ramach wolnych miejsc, trzeba na stronie wcrs.wroclaw.pl wypełnić krótki formularz. Wybieramy termin i zapisujemy się –  mówi Karolina Olejnik, koordynatorka Wrocławskiej Akademii Pierwszej Pomocy. 

Zobacz również

Trwa intensywna kampania przed drugą turą wyborów, która już w niedzielę 21 kwietnia. Kandydaci na prezydenta Wrocławia – czyli urzędujący prezydent Jacek Sutryk oraz posłanka Trzeciej Drogi Izabela Bodnar codziennie spotykają się z mieszkańcami różnych osiedli i organizują konferencje prasowe. W I turze wygrał Jacek Sutryk, który uzyskał 34% poparcie. Niewiele mniej, bo 29% otrzymała Izabela Bodnar.

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy