– Przede wszystkim chcemy zwiększyć świadomość wrocławskich kierowców na temat tego, że jeże w mieście są i że giną na naszych wrocławskich drogach. Stąd pomysł na projekt społeczny, aby ograniczyć śmiertelność jeży i aby oznaczyć te miejsca, gdzie te zwierzaki się przemieszczają – mówi Klaudia Piątek, Zarząd Dróg i Utrzymania Miasta we Wrocławiu.
Obecnie pod opieką wrocławskiej Ekostraży przebywa ponad 200 jeży. Większość z nich, to niestety ofiary wypadków drogowych.
– Są masowo rozjeżdżane przez samochody i właśnie dlatego postanowiliśmy wspólnie zorganizować taką akcję, która będzie informowała nas i będzie dawała nam trochę do myślenia, pokazując, gdzie te jeże masowo przebywają. Dotychczas mogliśmy to rozpoznać, widząc martwe zwierzęta na drodze – zaznacza Katarzyna Szakowska, Ekostraż Wrocław.
– Będziemy robić wszystko, żeby zachęcać mieszkańców, aby traktowali przestrzeń miejską jako wspólne dobro. My z naszych działań zachęcamy przede wszystkim, aby nie kosić trawy, a jesienią nie grabić liści. Bo to są takie naturalne schronienia dla wielu zwierząt. Mówimy tu o jeżach, ale pamiętajmy, że na naszych ogrodach, w naszych parkach jest dużo innych zwierząt równie pożytecznych. My chcielibyśmy, żeby jako społeczeństwo wrocławianie i nie tylko, traktować tę wspólną przestrzeń jako przestrzeń, którą możemy dzielić nie tylko ze swoimi najbliższymi i znajomymi, ale również ze zwierzętami dziko żyjącymi – mówi Dorota Witkowska, Ekosystem Wrocław.
– We Wrocławiu, jak sama nazwa wskazuje, zajmujemy się zielenią, więc w zasadzie jeże podlegają trochę mniej naszej jurysdykcji, nie mniej ten pomysł wychodzi bardzo naprzeciw naszym oczekiwaniom. Ponieważ zrównoważony ekosystem jest bardzo ważny i zieleń też korzysta na zwierzętach. Moim zdaniem ten pomysł angażuje nie tylko wrocławskie instytucje, ale też mieszkańców i za to dziękuję. Jesteśmy bardzo zadowoleni z tego, że jesteśmy partnerem w takiej akcji – mówi Marek Szempliński, Zarząd Zieleni Miejskiej we Wrocławiu.
– Oprócz punktów informacyjnych przez nasze tablice i ekrany, również chcemy uczulać naszych kierowców, żeby zwracali uwagę na wszystko, co jest dookoła nich. Również na jeże, bo jak już wspomnieliśmy, są one ważną częścią naszego ekosystemu – mówi Krzysztof Pieszko, MPK Wrocław.
Zarząd Dróg i Utrzymania Miasta we Wrocławiu zaprasza również do tej inicjatywy lokalną społeczność. W tym momencie zaprojektowano trzy wersje znaku drogowego, który będzie miał za zadanie zwrócić uwagę kierowców na to, że w danym miejscu jeże przekraczają jezdnię. O tym, jak będzie wyglądał znak ostrzegawczy, będą mogli zadecydować mieszkańcy.
– Głosować można będzie do końca tego roku przez profil facebookowy Zarządu Dróg i Utrzymania Miasta we Wrocławiu. Liczymy na to, że mieszkańcy zdecydują o tym, jaki znak powinien stać na wrocławskich drogach. Spowoduje to, że ten znak będzie bardziej intuicyjny i kierowcy zwrócą na niego uwagę, będą zmniejszać prędkość oraz dzięki temu będą chronić zwierzęta – dodaje Klaudia Piątek.