Kierowcy jeżdżą za szybko

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Policjanci codziennie kontrolują, czy kierowcy respektują przepisy ruchu drogowego, a tym samym nie przekraczają prędkość. Statystyki pokazują jednak, że wciąż jest dużo. Tylko do sierpnia Komenda Wojewódzka Policji we Wrocławiu odnotowała ponad 72 tysiące przepadków złamania prawa.

Jedną z głównych przyczyn wypadków samochodowych jest przekraczanie prędkości. W terenie zabudowanych złamanie prawa powyżej 50 kilometrów na godzinę skutkuje zabraniem prawa jazdy na 3 miesiące. Do sierpnia bieżącego roku w wyniku takiego zachowania prawie 3 tysiące kierowców straciło prawo jazdy.

No niestety, każde takie jest to potencjalne zagrożenie, które może przynieść efekt w postaci wypadku, nawet tragicznego, w którym ktoś może zginąć. Kierowcy muszą mieć świadomość, że podróżując z tak duża prędkością, mają bardzo mało czasu na reakcję w wypadku pojawienia się jakieś przeszkody lub zagrożenia na drodze. Podróżujemy często z naszymi bliskimi – mówi mł. asp. Przemysław Ratajczak z Zespołu Prasowego KWP we Wrocławiu.

W czasie, kiedy nasza kamera towarzyszyła kontroli prędkości wykonywanej przez policjantów, tylko w ciągu 30 minut zatrzymano trzech kierowców. To pokazuje jaka jest skala problemu.

Apelujemy, do kierowców, aby zdjąć tę nogę z gazu. Będzie na pewno bezpieczniej, dla nich taniej i mnie problemowo. Decydujący jest tutaj czynnik bezpieczeństwa – żeby było mniej zdarzeń, wypadków i mniej osób ginęło na naszych drogach – dodaje mł. asp. Przemysław Ratajczak z Zespołu Prasowego KWP we Wrocławiu.

Oprócz codziennych kontroli, Komenda Wojewódzka Policji cyklicznie prowadzi akcję Prędkość, która ma wyeliminować kierowców, którzy nie stosują się do obowiązujących przepisów. Kara za przekroczenie prędkości w terenie zabudowanym to mandat nawet do 500 złotych oraz punkty karne.

Jeśli jest to powyżej 50 km/h to prawo jazdy, początkowo na trzy miesiące. Jeśli w ciągu tych trzech miesięcy ponownie zdecydujemy się na taką brawurową jazdę, ten okres wydłuża się do sześciu miesięcy. Kolejna kontrola i kolejne takie przekroczenie w ciągu tych sześciu miesięcy to jest juz utrata prawa jazdy na stałe – zaznacza mł. asp. Przemysław Ratajczak z Zespołu Prasowego KWP we Wrocławiu.

Wsiadając do samochodu, warto pamiętać, że na drodze są również inni kierowcy i uczestnicy ruchu, a przekraczanie prędkości może doprowadzić nawet do ich śmierć.