„Kimono jako doświadczenie. Język sztuki Joanny Hawrot” w Muzeum Narodowym we Wrocławiu

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Kimono jest symbolem kultury japońskiej, dziełem sztuki, ale także przedmiotem użytkowym. W Muzeum Narodowym we Wrocławiu powstała wystawa pod tytułem „Kimono jako doświadczenie. Język sztuki Joanny Hawrot”, gdzie możemy zobaczyć autorskie kostiumy i kimono artystki, a też przy okazji odbyć podróż do Japonii.

Wystawa powstała z mojego zainteresowania losem kimona w czasach dzisiejszych. Kimono z domeny ograniczonej do kultury japońskiej stało się ogólnoświatowym trendseterem, który wpływa na modowe i artystyczne trendy – mówi Dorota Róż-Mielecka, kuratorka wystawy.

Minimalistyczny krój kimono stał się płaszczyzną do eksperymentów i autorskiej interpretacji Joanny Hawrot, polskiej projektantki i kostiumografki.

Dualistość między modą a sztuką jest kierunkiem, który wyznacza praktykę twórczą Joanny Hawrot. Jest to jej autorska filozofia „from fashion to art” – mówi Dorota Róż-Mielecka, kuratorka wystawy „Kimono jako doświadczenie. Język sztuki Joanny Hawrot”.

Na 370 metrach kwadratowych pokazujemy imponującą ilość scenografii. 1800 metrów tkaniny zaprojektowanej specjalnie na potrzeby wrocławskiej ekspozycji. Pokazuję kolekcje, które tworzyłam z artystami sztuki współczesnej od ponad dekady. Wszystkie propozycje, które pokazujemy na wystawie, to specjalnie zaprojektowane na potrzeby tej wystawy sylwetki – mówi Joanna Hawrot, autorka wystawy, polska projektantka.

Do udziału w stworzeniu tej wystawy zostali również zaproszeni inni znakomici artyści.

Do współpracy zaprosiłam Maurycego Gomulickiego, Angelikę Markul, Sonie Hensler, Wojtka Ireneusza Sobczyka i Honza Zamojskiego. Jest to bardzo silna reprezentacja polskich twórców, którzy razem ze mną pracowali nad tą wystawą – mówi Joanna Hawrot, autorka wystawy „Kimono jako doświadczenie. Język sztuki Joanny Hawrot”, polska projektantka.

Każda sala jest inna. Chciałem, żeby to była jakaś narracja. Generalnie, tak jak mówiłem, interesuje mnie doświadczenie totalne. To nie jest wystawa dydaktyczna, gdzie oglądamy i mamy do nich opisy, tylko jest to zaproszenie do wzruszenia pewnego, wzruszenia estetycznego, ale też do uruchomienia uczuć. I myślę, że tutaj ten ten mariaż sztuki i mody wyjątkowo efektywny i to zawdzięczamy Joannie – mówi Maurycy Gomulicki, scenograf wystawy „Kimono jako doświadczenie. Język sztuki Joanny Hawrot”.

Wystawa jest dostępna dla zwiedzających w Muzeum Narodowym we Wrocławiu do 25 sierpnia bieżącego roku.

Zobacz również

Wakacje to odpoczynek, jednak całe dwa miesiące bez szkoły to dużo czasu, z którym czasem nie wiadomo, co zrobić. Tutaj naprzeciw wychodzi Kobierzycki Ośrodek Sportu i Rekreacji ze swoimi sportowymi, letnimi półkoloniami.

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy