Klinika Chirurgii i Urologii Dziecięcej USK we Wrocławiu doceniona w Europie

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
To ogromne wyróżnienie i prestiż. Klinika Chirurgii i Urologii Dziecięcej USK we Wrocławiu została doceniona w Europie. Przeszła pomyślnie wszelkie procedury i została włączona do europejskiej sieci ośrodków referencyjnych ds. rzadkich wad dziedzicznych i wrodzonych ERNICA.

Wrocławska klinika ma największe w Polsce doświadczenia w przeprowadzaniu operacji endoskopowych u dzieci. Tu trafiają noworodki, nawet wcześniaki, ważące niewiele ponad 2 kilogramy. Operacje są skomplikowane i wieloetapowe, wymagające współpracy wielu specjalistów.

 — Trzeba było cały zespół ściągnąć do Wrocławia, skoordynować działania poszczególnych zespołów, żeby to się zbiegło w czasie i żeby przygotować dziecko – mówi prof. Dariusz Patkowski, Klinika Chirurgii i Urologii Dziecięcej USK we Wrocławiu. 

Mimo pandemii do kliniki trafiają bardzo chore dzieci także z zagranicy. Maleńka Oliwia przyleciała z mamą i pod opieką specjalistów z Irlandii. Dopiero tu, w klinice prof. Patkowskiego, podjęto się wykonania bardzo trudnej i skomplikowanej operacji. W normalnych warunkach to profesor latał do innych ośrodków, do chorych dzieci. Teraz – to one przylatują do Wrocławia, do USK.

 — Pacjentka z ciężką wadą wrodzoną tzw. długoodcinkowym zarośnięciem przełyku, to jest ta rurka, którą połykamy, którą pokarm dostaje się do żołądka. Wada, która pojawia się zaraz po urodzeniu, dziecko nie może przełykać, jest sztucznie karmione, ma założoną gastrostomię odżywczą. I czeka go skomplikowane, wieloetapowe leczenie operacyjne – mówi prof. Dariusz Patkowski, Klinika Chirurgii i Urologii Dziecięcej USK we Wrocławiu. 

Malutka Oliwia wymagała 4 zabiegów w obrębie klatki piersiowej. Wszystko się udało i pacjentka wróciła do Irlandii i tam będzie pod opieką specjalistów. Ale czas pandemii jest dla wszystkich szczególnie trudny. 

Brakuje wszystkiego. Przede wszystkim personelu, który z racji kwarantanny, chorób jest izolowany i z tym na co dzień się zmagamy – dodaje prof. Dariusz Patkowski, Klinika Chirurgii i Urologii Dziecięcej USK we Wrocławiu. 

Jednak mimo takich problemów nadal w klinice odbywają się trudne, skomplikowane operacje. 

—  Tu trafiają najtrudniejsze przypadki i są operowane przez najlepszy zespół jaki można sobie wyobrazić – mówi Natalia Waśko, z USK we Wrocławiu. 

Dzisiaj mamy nowoczesny sprzęt, który umożliwia obrazowanie w 3D, trójwymiarowe. To jest duże ułatwienie dla lekarzy, doskonały obraz, przestrzenne obrazowanie, co pomaga w wykonaniu takiego zabiegu operacyjnego –  dodaje prof. Dariusz Patkowski, Klinika Chirurgii i Urologii Dziecięcej USK we Wrocławiu. 

Ale najważniejsze są umiejętności i doświadczenie specjalistów. I to wszystko razem sprawiło, że zespół prof. Patkowskiego został doceniony i włączony do sieci najlepszych tego typu ośrodków w Europie. 

Zobacz również

Już od ponad 20 lat we Wrocławiu są organizowane różnego rodzaju kampanie informacyjne i edukacyjne w zakresie profilaktyki HIV. Są one skierowane do wszystkich mieszkańców Wrocławia, ale szczególnie do młodzieży. W tym roku tego typu kampania odbyła się pod hasłem „WROC.WIN.WITH.HIV”, która była skierowana do uczniów wrocławskich szkół. Do kampanii dołączyło 16 wrocławskich szkół i łącznie ponad 11 tysięcy uczniów. Podsumowaniem tej kampanii była konferencja, która odbyła się w przededniu Światowego Dnia Walki z AIDS.

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy