Klub Odnowa pomaga uzależnionym. Wśród nich są seniorzy

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Przejście na emeryturę, utrata sprawności fizycznej, odejście bliskich, a także samotność i bezradność - seniorzy, którzy czują się przytłoczeni rzeczywistością, coraz częściej sięgają po alkohol i inne używki. Jest to niezwykle niebezpieczne, bo może prowadzić do szybkiego uzależnienia. We Wrocławiu działają miejsca, które pomagają osobom uzależnionym wychodzić z nałogów.

Klub Krzewienia Abstynencji i Trzeźwości Odnowa działa na Dolnym Śląsku od ponad 40 lat. To jedyna taka organizacja pozarządowa w Polsce, która oferuje wsparcie cały czas – 7 dni w tygodniu przez 365 dni w roku. Odnowa pomaga osobom uzależnionym, współuzależnionym i ich rodzinom poprzez konsultacje, spotkanie z psychologiami, grupy wsparcia, poradnictwo i działania profilaktyczne.

Są też grupy korekcyjne dla osób szkodliwie pijących, czyli taka jakby terapia grupowa i indywidualna. Jest doractwo indywidualne z ustawy o pomocy społecznej. Te wszystkie działania, możliwości udziału w meetingach w Odnowie to dla niektórych taka kontynuacja już rozpoczętego leczenia w poradni lub ośrodku leczenia odwykowego albo miejscem szukania pomocy – mówi Elżbieta Gorgoń, pracownik socjalny do pracy z osobami uzależnionymi, Klub Krzewienia Abstynencji i Trzeźwości Odnowa.

Jest to bezpieczne miejsce spotkań dla osób zdrowiejących, trzeźwiejących, które postanowiły podjąć trud zdrowienia i leczenia, wychodzenia z uzależnień. Stowarzyszenie uczy, informuje, edukuje. Propaguje sposób bycia i styl życia, dla którego alkohol jako używka, jest zupełnie zbędny – dodaje Jan Kanak, prezes Klubu Krzewienia Abstynencji i Trzeźwości Odnowa.

Można wykonać telefon do klubu Odnowa lub bezpośrednio umówić się z psychologiem lub psychoterapeutą. Myślę, że kontakt telefoniczny jest takim dającym więcej odwagi tym ludziom. Klub jest czynny przez siedem dni w tygodniu, nie ma żadnej przerwy. Od 16:00 do 21:00 można przyjść, jest dyżurny, który podpowie, w którą stronę i gdzie szukać tej pomocy – podkreśla Elżbieta Gorgoń, pracownik socjalny do pracy z osobami uzależnionymi, Klub Krzewienia Abstynencji i Trzeźwości Odnowa.

Stwarzamy możliwości. My nie leczymy, nie jesteśmy placówką medyczną, nie prowadzimy terapii, ale bardzo dobrze się orientujemy, co trzeba robić, gdzie iść i z kim rozmawiać, żeby taki człowiek dostał wsparcie i pomoc. Tak się dzieje dzień w dzień – zaznacza Jan Kanak, prezes Klubu Krzewienia Abstynencji i Trzeźwości Odnowa.

Niestety w ostatnim czasie widać negatywną, wzrastającą tendencję jeśli chodzi o uzależnienia wśród osób starszych. Wyniki badań epidemiologicznych wskazują na to, że wśród seniorów powyżej 65. roku życia nadużycia dotyczą 15% mężczyzn i 10% kobiet.

Ostatnio obserwuje się, że to się nasiliło. Jest może to spowodowane okresem pandemii, kiedy większość osób była zamknięta w domu, a nie każdy dobrze samotność znosi – albo problemami z relacjami w rodzinie, utratą pracy, przejściem na emeryturę. To dla niektórych mocne przeżycie, z którym nie każdy sobie daje radę – podkreśla Elżbieta Gorgoń, pracownik socjalny do pracy z osobami uzależnionymi, Klub Krzewienia Abstynencji i Trzeźwości Odnowa.

Od marca Klub Krzewienia Abstynencji i Trzeźwości Odnowa działa na pl. Solidarności 1-3-5.

Zobacz również

Zamek Piastowski w Jaworze jest miejscem, które przez sporą część swojej historii pełniło funkcję więzienia, zarówno nazistowskiego, jak i komunistycznego. Jednak pod koniec lat 80. artystyczne środowiska zaczęły wykorzystywać jego przestrzeń do twórczości artystycznej. Obecnie jest to miejsce alternatywnej sztuki i muzyki.

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy