Jednym z postulatów jest utworzenie funduszu, który zapewniłby pieniądze na drobne inwestycje np. punktowe remonty chodników. Ważnym celem jest wzmocnienie funduszów osiedlowych.
– Wzmocnimy fundusz osiedlowy. Sprawimy, że będzie on realizowany na bieżąco, zgodnie z tym, jak priorytetowe są te zadania dla mieszkańców oraz przeznaczymy na jego realizację pół procenta budżetu każdego roku. Będą to środki, które pozwolą na realizację tych projektów w sposób dynamiczny, szybki i zgodny z oczekiwaniami mieszkańców, bez konieczności okrajania projektów –mówi Michał Kwiatkowski, przewodniczący zarządu osiedla Powstańców Śląskich.
Kandydaci Koalicji Obywatelskiej chcą także, aby rady osiedli miały większy wpływ na decyzje podejmowane przez Radę Miejską Wrocławia.
– W tym momencie trzy rady osiedla mają inicjatywę uchwałodawczą. Chcemy, aby tę inicjatywę zmniejszyć do jednej rady osiedla, aby mogli wypowiadać się w tych sprawach priorytetowych dotyczących mieszkańców osiedla, inwestycji, szkół, przedszkoli – mówi Magdalena Razik-Trziszka, radna Rady Miejskiej Wrocławia, Koalicja Obywatelska.
– Osiedla mają być wysłuchane. Co to znaczy? Nie wystarczy przekazywać informacje osiedlom, radom osiedla post factum. My chcemy doprowadzić do tego, żeby rady osiedla dowiadywały się o planach dotyczących remontów przed rozpoczęciem działań. Chcemy, żeby rady osiedli opiniowały, chcemy, żeby również miały wpływ na decyzje. I to wszystko można zrobić tylko jednym – zarządzeniem prezydenta –mówi Izabela Duchnowska, przewodnicząca zarządu osiedla Nadodrze.
Jak deklarują członkowie Koalicji Obywatelskiej, zmiany są potrzebne na poziomie systemu i to nie tylko w prawie miejskim, ale i krajowym.
– Żeby rady osiedla zyskały wpływ na przykład na proces planowania przestrzennego, który jest tak istotny dla każdego osiedla, musi się zmienić również prawo na poziomie krajowym, dlatego po wyborach wspólnie z nowo wybranymi radnymi Koalicji Obywatelskiej zainicjujemy powstanie parlamentarnego zespołu do spraw reformy jednostek pomocniczych, żeby zająć się tymi obszarami, które można zmienić na poziomie ustawowym, a które umożliwią wpływ radnym osiedlowym na takie procesy, które są dla nich najbardziej istotne, na przykład na planowanie przestrzenne – mówiła Jolanta Niezgodzka Posłanka na sejm RP Koalicja Obywatelska.
Na konferencji mówiono także o tym, że do poprawy jest bezpieczeństwo i jakość powietrza we Wrocławiu i to są zadania, którymi Koalicja Obywatelska zamierza się zająć w radzie miejskiej.